HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 AĞUSTOS 2021, PAZARTESİ

İstifada karar TBMM'nin

24.06.2001 00:00:00
DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Sağlam, FP'nin kapatılmasından büyük üzüntü duyduklarını belirterek, "Parti kapatılmasına karşıyız. Siyasi partileri halk yaşatır ve kapatır. Dünyanın yaptığı da budur. FP'ye geçmiş olsun diyoruz" dedi.

Sağlam, Kahramanmaraş'ta yaptığı açıklamada, Türkiye'de tam demokrasi kurallarının yaşama geçirilmesi, parti kapatmaların sona ermesi ve Avrupa standartlarında bir demokrasi için, Siyasi Partiler ve Seçim Kanunları ile Anayasa'da değişiklikler yapılması gerektiğini söyledi.

Sine-i millete dönemezler

FP yönetici ve milletvekillerinin Anayasa Mahkemesi'nin kapatma kararı öncesinde "sine-i millete döneriz" açıklamalarını değerlendiren Sağlam, şöyle devam etti: "Anayasa Mahkemesinin kapatma kararından önce FP yöneticilerinin sine-i millete döneriz açıklamaları büyük bir palavradır. Ne Anayasamızda böyle bir madde vardır ne de bugüne kadar herhangi bir şekilde işlediği görülmüştür. Şu ana kadar, Meclis Başkanvekili Murat Sökmenoğlu böyle bir şey yaptı. O'nun yaptığı da sine-i millet sayılmaz. Bir defa toplu istifa diye bir şey olmaz. Çünkü TBMM karar vermeden bir kişi dahi istifa edemez. Bunların hepsi karar çıkmadan önce yapılan tehditlerdi. Aklı olan Meclis'te grubunu kaybetmez. Dolayısıyla bunun gerçekleşeceğine inanmıyorum."

Ekonomi çıkmaza girmez

FP'nin kapatılmasının ekonomiyi daha da çıkmaza sokacağı yönündeki görüşlere katılmadığını anlatan Sağlam, açıklamasını şöyle tamamladı: "Ekonomiyi çıkmaza sokan ve bugünkü krizlerin yaşanmasının tek nedeni Hükümettir. Hükümet güvenini yitirdiği gibi, millet de bunlardan ümidini kesmiştir. Müteşebbisler istihdam doğuracak yatırım yapmaya hazır, ancak Hükümete güvenmedikleri için yatırım yapmıyorlar.

Hükümet, bankaların sorunları ile ilgilendi, reel sektör ise aradığını bulamadı. Milletin güveni yeniden sağlanmalı. Bunun da çaresi seçime gitmek veya Hükümetin görevi bırakmasıdır. Milletin güvendiği iktidar sorunları çözecektir. Ekonomik kriz ve diğer sıkıntılar Hükümetten kaynaklanıyor."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.