HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 TEMMUZ 2022, PAZAR

Kar hız kesti

Meteorolojiden alınan son bilgiye göre, İstanbul'da etkili olan soğuk ve yağışlı hava yerini Orta Akdeniz'den gelen karla karışık yağmura bırakıyor
02.02.2012 00:00:00

Meteorolojiden alınan son bilgiye göre, hafta başından itibaren İstanbul'da etkili olan soğuk ve yağışlı havanın, bugün öğle saatlerinden itibaren Orta Akdeniz'den gelen yeni bir yağışlı havanın etkilisi altına girmesi bekleniyor.

Öğle saatlerinden itibaren hafif kar şeklinde başlayacak yağışın, zamanla etkisini artıracağı, gece saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve yağmura dönüşeceği tahmin ediliyor. Cuma günü yağışın aralıklı ve hafif olmak üzere yağmur şeklinde görüleceği bekleniyor. Hafta sonu ise İstanbul'da yağış beklenmiyor. Hava sıcaklığının hissedilir derecede 6 ila 8 derece artacağı tahmin ediliyor.

Yurdun batı bölgeleri ile sabah saatlerinde Doğu Anadolu'nun doğusu, Giresun, Artvin ve Hopa çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, akşam saatlerinden sonra Balıkesir, Bursa, Bilecik, Eskişehir ve Bolu çevrelerinde yoğun kar, gece saatlerinde İzmir, Aydın ile Muğla'nın kıyı ilçelerinde kuvvetli sağanak şeklinde olacağı bekleniyor. Sabah saatlerinde Marmara ile Karadeniz kıyılarında orta kuvvette, iç ve doğu bölgelerde kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı, iç ve batı bölgelerde 3 ila 5 derece artacak. Rüzgarın, Marmara, Batı Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında kuzey ve kuzeydoğu, Güney Ege kıyıları ve Orta Karadeniz'de güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren batı ilçelerinin, akşam saatlerinden sonra il genelinin kar yağışlı (Sabah saatlerinde kuvvetli olmak üzere, il genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor) -2

İstanbul: Parçalı çok bulutlu, sabah saatlerinden sonra aralıklı kar yağışlı, gece saatlerinden sonra karla karışık yağmurlu (Sabah saatlerinde il genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor) 2

İzmir: Parçalı çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı, ilk saatlerde karla karışık yağmur ve kar yağışlı (Yağışların, gece saatlerinde kıyı kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor. Sabah saatlerinde il genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor) 8

Adana: Parçalı bulutlu 10

Antalya: Parçalı zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra sağanak yağışlı 13

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu (Rüzgarın, doğu ve güneydoğu yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) olarak esmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde orta kuvvette olmak üzere, buzlanma ve don olayı bekleniyor) 3

Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu (Sabah ve gece saatlerinde hafif ve yer yer orta kuvvette buzlanma ve don olayı bekleniyor) 2

Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu (İl genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor) -5

Van: Parçalı çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı kar yağışlı (Sabah ve gece saatlerinde kuvvetli olmak üzere, il genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor) -1

Diyarbakır: Parçalı ve az bulutlu (Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor) 2

HAFTA SONU HAVA NASIL OLACAK?

Hafta sonu yurdun büyük bir bölümünde yağış beklenmiyor. Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ile Batı Akdeniz'de yağmur ve sağanak şeklinde yağış görüleceği tahmin ediliyor. Rüzgarın, Kıyı Ege ile Çanakkale Boğazı, Bozcaada ve Gökçeada çevrelerinde güneyli yönlerden kuvvetli olarak  eseceği bekleniyor. Doğu bölgelerde kuvvetli buzlanma ve don olayı, iç ve doğu bölgelerde yer yer sis hadisesi bekleniyor. Hava sıcaklığının hafta sonunda da tüm yurtta artmaya devam edeceği tahmin ediliyor.

ANKARA  DONDU

Başkent, mevsiminin en soğuk gecelerinden birini yaşarken, hava sıcaklığı -19 dereceye kadar düştü. Soğuk havanın etkisiyle bazı şelale ve havuzlar dondu, arabaların camları buz tuttu, çatılarda sarkıtlar oluştu.

Tüm yurdu etkisi altına alan soğuk hava Ankara'da da etkisini sürdürüyor. Başkent, mevsimin en soğuk gecelerinden birini yaşarken, hava sıcaklığı -19 dereceye kadar düştü. Soğuk havanın etkisiyle şelale ve havuzlar dondu, arabaların camları buz tuttu. Ayrıca çatılarda uzun buz sarkıtları oluştu. Yollarda ise gizli buzlanma meydana geldi.

Ankara'nın simgesi olan Kuğulu Park'ın donması nedeniyle kuğular yüzmek yerine buz kütlesinin üzerinde yürüdü.

İZMİR' E KAR YAĞDI

Türkiye'nin büyük bölümünde etkili olan soğuk havadan İzmir de nasibini aldı ve kar yağışı başladı. İzmir'de, sabah saatlerinden itibaren kar yağışı başladı. Yaklaşık bir haftadır, hissedilir sıcaklığın sıfırın altında 9 dereceye kadar düştüğü İzmir'de, hava sıcaklığının yükselmesiyle birlikte İzmirliler karlı bir sabaha uyandı.

İzmir Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, kar yağışının kent genelinde hava sıcaklığı durumuna bağlı olarak öğle saatlerine kadar devam etmesi bekleniyor.

120 UÇUŞ İPTAL

Türkiye'yi etkisi altına alan kar yağışı, hava ulaşımını olumsuz etkilemeye devam ediyor. THY, 120 iç ve dış hat uçuşunu iptal etmek zorunda kaldı.

Türkiye'ye etkisi altına alan yoğun kar yağışı bugün de hava ulaşımını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Yurdu etkisi altına alan kar yağışı nedeniyle bugün Türk Hava Yolları (THY), 120 iç ve dış hat uçuşunu iptal etmek zorunda kaldı.

 

 

 

 

Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

02.02.2011, 02.02.2010, 02.02.2009, 02.02.2008, 02.02.2007, 02.02.2006, 02.02.2005, 02.02.2004, 02.02.2003, 02.02.2002, 02.02.2001, 02.02.2000, 02.02.1999, 02.02.1998, 02.02.1997, 02.02.1996, 02.02.1995, 02.02.1994, 02.02.1993


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2022

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.