HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 13 MAYIS 2021, PERŞEMBE

Kıbrıs adım adım gidiyor

14.10.2005 00:00:00
BTP Genel Bşk. Yrd. Değirmenci, "AKP iktidarının yanlış politikaları  Kıbrıs'ı elimizden çıkma noktasına getirdi" dedi

BTP Genel Başkan Yardımcısı Değirmenci, AKP iktidarının ortaya koyduğu politikalar sonucunda en haklı davamız olan Kıbrıs'ın elimizden çıkma noktasına geldiğini belirtti.

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ali Değirmenci, 3 Ekim Müzakere Çerçeve Belgesi'nin kabul edilmesinin ardından gündeme gelen Ek Protokol'ün Meclis'ten geçirilmesiyle ilgili endişelerini dile getirdi. "AKP iktidarının Türk kamuoyuna farklı, AB çevrelerinde farklı tutum izlemesi ve önce tavizsiz bir politika ortaya koyup sonra vazgeçmesi sonucu en haklı davamız olan Kıbrıs elimizden çıkma noktasına gelmiştir" diyen Değirmenci şöyle devam etti:"Baştan beri dış güdüme açık bir politika izleyen AKP iktidarı AB'ye giriş tutkusu uğruna devleti ve milleti bir tasfiye sürecine sokmuştur. Bu çerçevede en haklı davamız olan Kıbrıs sessiz-sedasız elimizden çıkmaktadır. 1999 Helsinki Zirvesiyle AB müktesebatına dahil edilen Kıbrıs, AKP döneminde AB'ye girişin ön şartı olarak hep pazarlık konusu yapıldı. Her defasında devletin zirvesi toplanarak Kıbrıs'tan taviz verilmeyeceği mesajı verirken hemen ardından yapılan AB toplantılarında Kıbrıs'ı elimizden alacak şartlara hep "evet" denildi. Örneğin; 17 Aralık Zirvesi öncesi Devlet zirvesinde alınan üç şartlı kararın biri "Kıbrıs'ın ön koşul kabul edilemeyeceği" istikametindeydi. Ama zirve sonucunda Kıbrıs Dosyası bütün şartlarıyla kabul edildi. 3 Ekim 2005 süreci öncesinde yine "Kıbrıs'tan taviz verilmeyecek" dendi ama Rum'u tanıma anlamına gelen Ek-Protokol imzalandı. Şimdi 3 Ekim'de Çerçeve Belgesi üzerinde görüşülürken Ek-Protokol'ün TBMM'de onaylanması sözü verildi. Başbakan Erdoğan, Kuzey Kıbrıs'ta izolasyonların kaldırılmasına karşılık limanların Rum'lara açılmasına yeşil ışık yaktı. Rum'lar tanınınca açıkça KKTC'nin sonu geliyor. Soruyoruz; Kıbrıs elimizden çıktıktan sonra İzolasyonların kaldırılmasının ne anlamı var? Velhasıl Kıbrıs, geçmiş safahatı unuttura unuttura Rum'a teslim ediliyor. Açıkça kamuoyu aldatılıyor. Ama Aziz Türk Milleti, bu oldu bittileri hiç bir zaman kabul etmeyecektir. İktidar bu tarihi yanlış ve vebalden acilen dönmelidir."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.