HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 MAYIS 2022, CUMARTESİ

Kısa dünya turu haberleri

27.10.2002 00:00:00
Kosova'da yerel seçim

Kosova'da, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği (AGİT) Misyonu tarafından ikinci kez düzenlenen yerel seçimler yapılıyor. Başkent Priştine'deki seçim merkezlerini sabah saatlerinde ziyareteden BM Kosova Geçici Yönetim Misyonu (UNMİK) Başkanı Michael Steiner ve AGİT Kosova Misyonu Şefi Büyükelçi Pascal Fieschi, 1,3 milyon Kosovalı seçmeni, Kosova'nın demokratik geleceği için oy kullanmaya çağırdılar. Seçimlerin sakin ve güvenli bir ortamda yapılabilmesi için Kosova Barış Gücü (KFOR) ve BM Polis Gücü görev yapıyor. Merkez Seçim Komisyonu'nun verdiği bilgiye göre, 5000'den fazla aday, 30 belediyedeki toplam 920 meclisi üyeliği için yarışıyor.

İngiltere'de menenjit korkusu

İngiltere'de geçen hafta menenjitten ölen 16 yaşındaki öğrencinin okulundan bir gencin, menenjit şüphesiylehastaneye kaldırıldığı bildirildi. Doğu Sussex bölgesindeki Bexhill lisesi öğrencisinin tedavisinin sürdüğü, hastanın durumunun iyi oldu belirtildi. Bu arada okuldaki yaklaşık 2000 öğrenciye önlem olarak antibiyotikverilmeye başlandığı ifade edildi. Sağlık Bakanlığı yetkilisi, antibiyotik tedavisinin menenjit salgını ihtimaline karşı bir önlem olduğunu söyledi ve aileleri hastalık konusunda uyardı.

Almanlar askeri sınır koydu

Almanya Savunma Bakanı Peter Struck, Alman Silahlı Kuvvetleri'nin, Balkanlar ve Afganistan haricinde yurtdışında daha fazla görev üstlenebilecek durumda olmadığını söyledi. Struck, DeutschlandRadio Berlin radyosuna yaptığı açıklamada, Alman ordusunun, sadece maddi nedenlerden değil, askerlerin çok yoğun görev yapmalarından dolayı da yurtdışında yeni görev üstlenmesinin mümkün olmadığını belirtti. Silahlı Kuvvetlerin tüm araç gereç satın alma planlarının gözden geçirilmesi gerektiğini ifade eden Struck, "Airbus A400M tipi nakliyeuçağı alımı projesini de inceleyeceğiz ve daha önce öngörüldüğü gibi 73 adet alınmasının gerekli olup olmadığını araştıracağız" dedi.

Türkmenler bütünlükten yana

Irak Türkmen Demokratik Partisi GenelBaşkanı Ahmet Güneş, Irak'ın toprak bütünlüğünden yana olduklarını söyledi. Irak'taki gelişmeleri çok yakından takip ettiklerini, bu gelişmelerin içinde olduklarını ifade eden Güneş, Irak'a demokratik bir yönetimin gelmesi için Kürt, Türkmen ve Arap ayrımı yapılmaması, herkese eşit davranılması gerektiğini belirtti. Türkmenistan'ın bağımsızlık bayramı kutlamalarına katılmak üzere Aşkabat'ta bulunan Güneş, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, "(Irak lideri) Saddam Hüseyin'den sonra kim gelirse gelsin, biz onların yanında yer alacağız" dedi.

KKTC AB'den huzursuz

KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanlığı, AB Brüksel zirvesi sonunda açıklanan Başkanlık Sonuç Bildirisi'nin Kıbrıs paragrafının, AB'nin Kıbrıs sorununa ve Rum kesiminin AB üyeliğine ilişkin yanlış değerlendirmesinin devam ettiğini gösterdiğini bildirdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bu konuda bazı gerçeklerin yeniden hatırlatılmasında yarar görüldüğü ifade edilerek, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın girişimiyle Ocak ayında başlayan doğrudan görüşmelerin amacının, Rum tarafının AB üyeliğini kolaylaştırmak değil, Kıbrıs sorununa kalıcı ve yaşayabilir bir çözüm bulmak olduğu vurgulandı.

Parris: ABD Kürt Devleti'ni desteklemez

Eski ABD Ankara Büyükelçisi Mark Parris, Washington'ın şimdi olduğu gibi uzun dönemde de Kuzey Irak'ta bağımsız Kürt devleti istemeyeceğini söyledi

Washington'da Türk Etütleri Enstitüsü tarafından düzenlenen "Türkiye ve Irak'ın geleceği" konulu bir panelde konuşan Mark Parris, ABD'nin Irak'a karşı askeri operasyona karar vermesi halinde Amerikan yönetiminin Türkiye için bir ekonomik yardım paketi hazırlayacağını belirtirken, 1991 Körfez Savaşı sonrasında olanın tersine, bu kez Türkiye'nin ABD'den somut güvenceler alması gerektiğini ifade etti. Parris, uzun dönemde Irak meselesinin çözüme kavuşmasıyla, Türk-Amerikan ilişkilerinin stratejik öneminin azalabileceğini de savundu.

Panelde kendisine yöneltilen, "Türkiye uzun dönemde Kürt devleti kurulması fikrine kendisini alıştırmalı mı?" sorusu üzerine Parris şu yanıtı verdi:

"10 yıldır Türkiye meseleleriyle ilgileniyorum. Bugüne kadar Amerikan tarafında hiçbir düzeyde Kürt devletini savunana rastlamadım. ABD, Irak'ı birleştirmek ve Ortadoğu'ya bir model yapmak istiyor. Washington'da hiç kimsenin Kürt devletini kaldıracak durumu veya bunda bir çıkarı yok. Irak'ı iki veya 3 ülke olarak görmeye hazırlanmadık. Ben Türkiye'nin ileri bir zamanda ABD'nin Kürt devleti fikrini destekleyeceği fikrine alışması gerektiğini düşünmüyorum. ABD bunu hiçbir zaman desteklemeyecektir" dedi.

"Bu nasıl haktır !..."

Rusya'nın tanımadığı Çeçenistan Devlet Başkanı Aslan Mashadov'un yardımcılarından Ahmed Zakayev, Moskova'daki tiyatroda üç gün süren ve dün sabahki kanlı operasyonla sona eren "eylemi kınadıklarını" bildirdi.

Danimarka'dan telefonla Reuters'a açıklama yapan Zakayev, ölenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

Çeçen temsilci, Rus ordusunun Çeçenistan'da üç yıldır süren harekatına ve insan hakları ihlalleri iddialarına gönderme yaparak, "Karşıtlarımızın kullandığı bu yöntemler (terör eylemi) bizim yöntemlerimiz değildir. Masumların yaşamını hedef almak değildir" dedi.

Zakayev, Moskova ile yürütülmeye çalışılan barış temasının ilk turunda resmi temsilciydi.

Alternatif arayışlar

BM Güvenlik Konseyi'nde Irak oturumu sürerken, ABD'nin karar tasarısına karşı çıkan Rusya ve Fransa, Konseyüyelerine alternatif önerilerini anlatan metinler dağıttı.

BM kaynakları, Rusya'nın metninin ABD'nin karar tasarısına daha keskin ifadelerle karşı çıktığını belirterek, Fransa'nın önerisinin daha çok Rusya ile ABD arasında bir köprü ve Güvenlik Konseyi'nde bir uzlaşma oluşturmaya yönelik olduğunu kaydettiler.

BM diplomatik kaynakları, ABD'nin karar tasarısına şiddetle karşı çıkan Rusya'nın alternatif önerisinde, askeri harekata onay veren ifadelerin kaldırıldığını ve BM silah denetimine Irak'taki cumhurbaşkanlığı saraylarında sınırlama getiren unsurlar bulunduğunu belirttiler.

BM Güvenlik Konseyi, Irak konusundaki oturumuna Pazartesi günü, BMSilah Denetim Komisyonu'nun (UNMOVIC) Başkanı Hans Blix ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) Genel Direktörü Muhammed ElBaradei'yi dinleyerek devam edecek. Rusya, özellikle, ABD'nin Güvenlik Konseyi'ne sunduğu "gözden geçirilmiş" tasarıdaki, Irak'ın BM kararlarında "maddi ihmali" bulunması halinde ve ihlallerini sürdürürse "ciddi sonuçlarla" karşıkarşıya kalacağı ifadelerinin, askeri eylem için açık kapı bıraktığınıdüşünüyor.

BM silah denetçilerinin, Irak'ın denetim faaliyetlerine en küçük bir müdahalesini ve silahsızlanmasıyla ilgili tüm başarısızlığını Konsey'e bildirmelerini isteyen tasarı, bu durumda Konsey'in hemen toplanmasını öngörüyor. Tasarı, Irak'a BM silah denetçilerine tüm cumhurbaşkanlığı saray ve tesislerine derhal, engel çıkarmadan, şartsız ve kısıtlamasız giriş izni vermesi çağrısı yaparken, denetçilere de denetim yaptıkları tesislerin çevresinde hava ve kara trafiğini durdurma hakkı tanıyor. Daha önceki tasarıda yer alan 5 daimi üyenin temsilcilerinin denetim ekiplerinde yer alması ve elde edilen bilgileri paylaşmaları önerisinden vazgeçilen yeni tasarıda, denetçilerin görüşeceği Iraklı bilim adamları ve ailelerinin Irak dışına çıkarılması yönündeki eski talep korunuyor.

Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

27.10.2001, 27.10.2000, 27.10.1999, 27.10.1998, 27.10.1997, 27.10.1996, 27.10.1995, 27.10.1994, 27.10.1993, 27.10.1992, 27.10.1991, 27.10.1990, 27.10.1989, 27.10.1988, 27.10.1987, 27.10.1986, 27.10.1985, 27.10.1984, 27.10.1983


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2022

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.