HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Kızılay yöneticilerine usulsüzlük davası

07.08.2001 00:00:00
Cumhuriyet Savcısı Ali İhsan Ersürmeli tarafından hazırlanan iddianamede, sanıkların dernek genel merkezi ve şubelerinin ihtiyaçları için ihale açma ve alım yapma yetkilerinin bulunduğu ifadeedilerek, derneğin yaptığı ihaleler ve gelir kaynaklarının araştırıldığı kaydedildi.

Kızılay Kayseri Şubesi'ne 4 adet tıbbi cihaz alımı için ihale açıldığı belirtilen iddianamede, kurumun ihale işlerini düzenleyen Alım ve İhale İşleri Yönetmeliği'nin 64. maddesindeki "Komisyon ihaleyi en düşük teklifi verenin dışında, diğer bir teklif sahibine vermeye karar verirse, buna ait gerekçeleri kararda belirtir" hükmüneaykırı olarak ihalenin, 215 bin 13 Mark teklif veren OMES Firması yerine 250 bin mark teklif veren OPTRNİK Firması'na verildiği ve böylece kurumun 34 bin 987 mark zarara uğratıldığı bildirildi.

Masa takviminde bile usulsüzlük

İddianamede, Kızılay Gaziosmanpaşa Şubesi'ne 70 milyar lira değerinde röntgen cihazı alımı için düzenlenen ihale ile Yönetim Kurulu kararıyla karar verilen 200 bin kutu röntgen filmi alımı için yapılan ihale ve masa takvimi bastırma işinde de usulsuzlük yapıldığının tespit edildiği kaydedildi.

Kızılay Altındağ ile Karşıyaka Şubeleri'nin ihtiyacı için birer adet "biyomikroskop" alınmasına karar verildiği belirtilen iddianamede, her iki şube için ayrı ayrı ihaleler yapıldığı, aynı tarih ve şartnamelerle NİDEK SL 40 model "biyomikroskop"un, OMES OPTİK Firması'ndan Karşıyaka Şubesi'ne 2 milyar 400 milyon liraya, Altındağ Şubesi'ne ise 3 milyar liraya alındığı ve böylece kurumun 600milyon lira zarara uğratıldığı bildirildi.

"Kızılay mal ve paraları devlet malı sayılır"

İddianamede, 2908 sayılı Dernekler Kanunu'nun 71. maddesinin son fıkrasının, "Türkiye Kızılay Derneği mal ve paraları devlet malı sayılır. Bunlara karşı suç işleyenler memur gibi cezalandırılır" hükmünü içerdiği vurgulanarak, sanıkların, Kızılay adına yapılan ihaleleri mevzuata aykırı ve usulsüz olarak gerçekleştirdikleri ve böylece kurumu zarara uğratmak suretiyle görevlerini kötüye kullandıklarının dosya kapsamından anlaşıldığı kaydedildi.

Kızılay Yönetim Kurulu ve Satın Alma Komisyonu üyesi olan sanıkların ayrı ayrı cezalandırılmalarının istendiği iddianamenin sonunda, Kızılay Genel Başkanı sanık Ertan Gönen'in 7 yıldan 21 yıla, sanıklar Fadıl Ünver, Muktedir Ballı, Özbek Saran, Ali Helvacı, Erol Gürol Sancar, Ahmet Karakuş, Fuat Avcı, Ali Ulvi Bakır, Yetkiner Erdoğan, Adem Çatan, Gürbüz Doğan, Semiha Yazıcı, Tevfik Çevikbilen, Fatih Evren, Nuri Bozbay ve Gülay Ayhan'ın ise 1 ile 18 yıl arasında değişen hapisleri istendi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.