HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 16 MAYIS 2021, PAZAR

Kötü alışkanlıklar nezleyi kronikleştiriyor

11.10.2005 00:00:00
Kış aylarında baş gösteren solunum yolu hastalıklarının ihmal edilmesi durumunda ciddi sıkıntıya yol açacağını belirten uzmanlar, sigara içki dengesiz beslenme gibi kötü alışkanlıkların nezle-grip gibi hastalıkları kronikleştirebileceğini söyledi.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İlhan Özbek, yeterli istirahat ve gerekli ilaç tedavisi uygulanmadığı taktirde hastalığın uzayacağını belirterek, "Sigara , alkol, dengesiz beslenme, uykusuzluk da tabloyu uzatır ve hastalık kalıcı bir hale, yani, kronik duruma gelir" dedi. Nezle ve grip gibi hastalıkların kısa sürede yayılarak salgına dönüşebileceğine işaret eden Özbek, bunun sonucunda da iş gücü kaybının ortaya çıktığını söyledi.

Küçük ihmaller ciddi sıkıntılar doğurabilirKış aylarında artan hastalıklarda gece-gündüz ısı farkı, hava sıcaklığında genel düşme, serin esintilerin artması gibi etkenlerin rol oynadığını anlatan Dr. Özbek, "Bu aylarda küçük ihmaller, sağlık açısından ciddi sıkıntılara yol açabiliyor. Özellikle solunum yolları hastalıklarında önemli artışlar görülüyor. Nezle, grip, bademcik iltihabı, sinüzit en sık görülen hastalıklar oluyor. Yaşanılan ortam ve mevsim önemli etkendir. Havaların serinleme sürecinde kişiler hazırlıksız yakalanıyorlar. Rüzgara maruz kalmak, okulların açılması, şehir nüfusunun artması bazı hastalıkların yayılmasında uygun ortam oluşturuyor. Zamanında teşhis ve tedavi edilmediği takdirde nezle, grip gibi hastalıklar kısa sürede yayılarak salgına dönüşüyor" şeklinde konuştu.

Hastalık bitmeden istirahati bitirmeyinHastalıklarda tam iyileşmeden istirahata son verilmemesini tavsiye eden Özbek, "Zamanında ve doğru tedavi için doğru teşhis konulması büyük önem taşıyor. Tam bir kulak, boğaz, burun muayenesi, endoskopik ve tomografik incelemeler, tanı konulmasını kolaylaştırır. Tedavilerinde ise enfeksiyonun ciddiyetine göre, antibiyotikler, ateş düşürücüler, ağrı kesiciler, vitaminler, burun damlaları kullanılır. Bu hastalıkların tedavisi sürecinde istirahat etmek şarttır. Su kaybı çok olur. Bu nedenle hasta bol sıvı almalıdır. Vitamin açısından zengin yiyeceklere dayalı diyet uygulanmalıdır. Bu tür hastalıklarda, genellikle, tam iyileşmeden istirahata son verilmemesi tavsiye ediliyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.