HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Kozmik takvimde zaman

16.06.2021 00:00:00
'Kozmik takvimde zaman' seslendirme dosyası:

Bizler üç boyutlu alemin  canlılarıyız. Zira sadece bu kadarını anlama ve algılama yetimiz var. Üç boyut aslında uzay anlamına gelir. Bu yüzden eni, boyu ve derinliğini olan cisimleri algılayabilir ve ancak gözle gerçekliğini kavrarız. Eğer cisimleri uzunluk, genişlik ve derinlik olarak algılayabiliyorsak ancak bu durumda üç boyuttan söz edinilebilir. Boyutu olmayan âlem sadece bir noktadır. Hareket  yoktur. Tek boyutta sadece bir çizgi vardır. Bu boyutta  sadece sağa ve sola, doğrusal bir çizgi üzerinde hareket başlar. İki boyutta kağıt üzerindeki kare ve dikdörtgen gibi sadece eni ve boyu olan şeylerdir. Burası ileri geri ve sağa sola hareket alanıdır. İçerisinde bulunduğumuz üç boyutlu alem ise bize küre, silindir, küp gibi eni, yüksekliği ve derinliği olan cisimleri algılamamızı sağlar. Bizler bu boyutun varlıklarıyız. Bu boyut derinliği kavrayabildiğimiz alandır. Ancak sınırımız idrak alanımız bu kadardır. 4. boyut ise bize karmaşık gelebilir zira beynimiz bunu kavramakta dahi zorlanır. Bunu iç içe geçmiş küp gibi düşünebiliriz. Buna "hiperküp" ya da "tessaract" denir. İşte burada "zaman" doğrusal bir algı zemininden dışarı çıkar. 

Diğer boyutlara ve paralel evrenler konusuna ilerleyen zamanlarda değineceğiz.

Bazı bilim adamları uzay zamanını 4. boyut olarak tanımlamışlar ve zaman olmasa mekanın var olamayacağı gerçeğine ulaşmışlardır. Zira zaman mahluktur. Mekan onun tezahürüdür. Yani görüngü alanıdır. Yaratıcı tarafından var edilmiştir. Ancak zaman; bizim algıladığımız şekilde sadece başı ve sonu belli olan doğrusal bir şekilde ilerleyen bir süreç değildir. Yaratıcı için hiç değildir. O zamanı da zamansızlığı da var edendir. Sonunu ve başını öncesini ve arkasını bilendir. Ancak zamanın içinde ileri ve geri hareket edebilmek yani zamanda yolculuk 4. boyutta mümkün olabilir.

"Yaratılan için" yani insan için zaman mutlak olsa da hakikatte zaman mutlak mıdır? 

Zihnimizi kurcalayan asıl sorular şu aslında! 

Atmosferi geçince zaman kavramı nasıl olur? 

Başka bir gezegende ömür süremiz aynı mıdır?

Dünyaya göre değil de uzayda zaman kavramı mutlak olarak aynı mı algılanır?

Zamanı anlayabilmek için önce zaman algısını kavramak gerek. Dünyamıza göre insan ömrü ortalama 70 yıl civarında. Bu ömür bir kelebeğe göre elbette çok uzun ancak bir deniz süngerine veya kaplumbağaya göre oldukça kısadır. 

Aslında atmosferden çıkınca zaman mefhumu değişir; Merkür güneş etrafında bir devinimini 87 günde tamamladığına göre Merkür'de bir yıl 87 gündür. Yani Dünya'dan 4 kat daha kısa sürede güneş etrafında döndüğü için 4 kat daha fazla yaşlanırız orda. Başka bir deyişle Merkür'de 4 yıl geçerdi ama dünyamızda bir yıl. Buna göre dünyada 20 yıl yaşayan biri Merkür' de 80 yaşında olurdu. Zira zaman hızlı akmış olurdu.

Jüpiter'e göre ise durum tam tersinedir. Çünkü Jüpiter'in bir yılı bizim algımıza göre yaklaşık 12 dünya yılıdır. Buna göre de bayağı geç yaşlanırdık anlaşılan. Dünya'da 60 yaşında olan biri Jüpiter de 5 yaşında olurdu çünkü. 

Yine Venüs'ün kendi ekseni etrafında dönmesi ise yani bir günü 243 gün. Yani Venüs'ün bir günü Merkür'ün bir yılından çok daha fazla uzun.. Daha doğrusu uzayda zamanın farklı algılanması durumuna çok şaşmamak gerek. 

Biraz daha geniş düşünelim ve gezegenlerden ziyade güneş sistemini ele alalım. Samanyolu etrafında güneş sistemi bir turunu yaklaşık olarak 255 milyon yılda bir tamamladığına göre güneş sisteminin bir yılı 255 milyon yıldır. Buna  göre ortalama 70 yıllık insan ömrü güneş yılına göre sadece 8 saniyedir.

"Bir de senden acele azap istiyorlar. Hâlbuki Allah asla va'dinden, sözünden dönmez. Şüphesiz Rabbinin nezdinde bir gün, sizin saydığınız bin yıl gibidir." (Hac sûresi, 47) 

Alın size izafiyet teorisi. Bir Kur'an mucizesi…

Devam edeceğiz nasipse…

 
Arda Karani / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.