HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

Kredinin ilk dilimi ay sonunda geliyor

22.10.2003 00:00:00
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'den alınacak 8.5 milyar dolarlık kredinin askıya alınması gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. Aynı konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, 8.5 milyar dolarlık ABD kredisinin askıya alındığı yönünde haberleri hatırlatması üzerine, şunları söyledi: "gazetelerde yer alan haberleri soruyorsanız, birincisi; ABD'nin vereceği 8.5 milyar dolarlık kredi ile ilgili prosedürler tamamlanmıştır. Dolayısıyla, ilk taksidin de ay sonu itibarıyla gelmesi muhtemeldir. Bununla ilgili Türkiye'nin almış olduğu bir askı kararı yoktur. Türkiye'nin bunu askıya aldığı yönündeki haberler, tamamıyla asılsızdır. Ama şunu daha ilk günden ifade etmiştim ki; bu 8.5 milyar dolar kredi Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu birimlere göre alınacaktır. Ama askı söz konusu değildir''dedi. Kredi ilk diliminin ne kadar olacağına ilişkin bir soruya karşılık da Abdüllatif Şener, dilimin, "Türkiye'nin ihtiyaçlarına göre ilerleyecek bir prosedür'' olduğunu yineledi.

Doların yasaklanması diye bir gündem yok

Abdullatif Şener , hükümetin gündeminde döviz işlemlerinin sınırlanmasıyla ilgili bir konu bulunmadığını açıkladı. "Türk parasını koruma kararı ile ilgili bir dklik var, bunun sermaye piyasasında aksaklıklara neden olacağı ifade ediliyor'' diyen bir gazeteciye de Şener, konuyla ilgili gazetelerde haberlerin yer aldığını, ancak hükümetin veya herhangi bir bakanın telaffuz ettiği veya üzerinde konuştuğu bir konu olmadığını belirtti. Şener, "Dolayısıyla, hükümetimizde dövizle ilgili böyle bir gündem oluşmamıştır. Hiçbir bakanımız bu konuda böyle bir karar vermiş değildir, hükümetimizde de tartışılmış değildir. Ama bugün basına yansıyan bazı haberler var. Bu sadece bürokratik kademelerdeki birtakım yeni çalışmalardaki müzakereler arasında geçmiş olan konular olarak değerlendirilebilir" dedi.logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.