HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 MAYIS 2021, PERŞEMBE

Kürtçü hareket nereye?

23.09.2005 00:00:00
Milliyet'ten Taha Akyol, dünkü analizinde Kürt hareketinin üçe bölündüğünü öne sürüyordu. Evet, farklı akımlar var ama Kürtçülüğü hala daha Öcalan yönlendiriyor. Bu arada Başbakan Erdoğan'ın 'Kürt sorunu' kavramıyla yaptığı katkıyı unutmamak gerek.

PKK belli... Terör örgütü ve kurdurduğu partilerle yüzde 5 civarında oy alıyor. Şimdi bunun dışında başka bir hareket kendini gösteriyor. Şeyh Said'in torunu Melik Fırat'ın liderliğindeki Hak-Par adlı parti çevresinde kümelenen çeşitli gruplar; Rızgari ve Kürt-Der buna dahil. "Federasyoncular" denilen bu harekete 'Sosyalist' Kemal Burkay 'ortak cephe' desteği veriyor. Şerafettin Elçi de bunlara yakın duruyor."Federasyoncular"ın çoğu Barzani ile yakın irtibat halinde.Öcalan ve yandaşları, taktik olarak, üniter devleti doğrudan reddeden terimleri kullanmıyorlar; "Demokratik cumhuriyet, Türkiyelilik, etnik parti değil Türkiye partisi" gibi sloganları öne çıkarıyorlar."Federasyoncular" ise Öcalan'ı ve yandaşlarını "Hain, Genelkurmay'ın ajanı, Kürtleri Türkleştirmek istiyor" diye suçluyorlar.Apo'yu Türk ajanı görenler varKemal Burkay'ın çıkardığı Türkçe-Kürtçe Dema Nû adlı haftalık dergide, Burkay kendi imzasıyla bir yazı yayımladı. "Korkunç bir Yalan ve İkiyüzlülük" başlıklı yazının hedefi, tamamen PKK ve Abdullah Öcalan'dı. Burkay, Öcalan'ın baştan beri "Türk derin devletinin ajanı" olduğunu yazıyor! Öcalan daha öğrencilik yıllarında derin devlet tarafından kiralanmıştı. Öcalan, 12 Eylül'e de hizmet etmişti! Çünkü "faşist cunta" Öcalan'ı ve PKK'yı kullanarak "Avrupa'daki Kürt ve Türk devrimcilerine kıyım" yaptırmıştı!Burkay'a göre, PKK terörünü organize eden "Türk derin devleti"; bu şekilde "Kürt hareketini terörize ve pasifize etti." Son olarak da Öcalan, yine "Türk devletinin çıkarlarına uygun olarak, gerektiğinde 'demokratik cumhuriyet'e, üniter devlete, Kemalizme övgüler" diziyor, "barış, demokrasi filan" diyor!Barzani'nin adamları da varBarzani'ye yakınlığı ile bilinen "federasyoncular", Türkiye'nin etnik federasyon haline getirilmesi için "1 milyon imza" kampanyası açtılar, ancak 50 bin imza toplayarak Meclis'e ve AB'ye müracaat ettiler. PKK bu imza kampanyasına karşı çıktı. Çünkü bu kampanya aynı zamanda PKK'ya karşı da bir güç gösterisiydi.Aynı grubun Ankara'da yaptığı toplantıda "Bu bayrak bizim değil, ayrı devlet kurmalıyız" gibi laflar edildi, PKK'ya karşı olan Ümit Fırat ve Altan Tan gibi liberal Kürtler, "Federasyoncular"ın bu görüşlerine karşı çıkarak ortak bildiri yayımlamayı reddettiler.Taban çok farklıKürt hareketi üçe bölünüyor. Biri PKK... Kurdurduğu partiler ancak yüzde 5 civarında oy alıyor, terörist ama politik taktiklerinde esnek. Barzani uzantısı "Federasyoncular" teröre karşılar ama keskin Kürtçülük yapıyorlar. Önemli bir taban gücü yok. Melik Fırat bağımsız aday oldu, üç bin kadarcık oy alabildi. Partisi örgütlenemediği için seçimlere giremedi...Kürtlerin büyük çoğunluğu PKK'-ya da "Federasyoncular"a da karşı. Seçim sonuçlarına göre Güneydoğu'da halkın yüzde 70'i, Doğu'da yüzde 67'si bu partilere oy vermiyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.