HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Locarno'da Derviş'e özel mansiyon

14.08.2001 00:00:00
İsvçre'de bu yıl 54.'sü gerçekleşen festivalde Altın Leopar Maurizio Sciarra'nın yönettiği "Alla Rivoluzione Sulla Due Cavalli" adlı filmine verildi.

Festivalin 19 yarışma filminden birisi olan ve başrollerini Yüksel Arıcı, Soner Ağın, Haldun Boysan ve Antonio Buil Puejo'nun oynadığı, Alman-İtalyan-Fransız ortak yapımı "Derviş" isimli film, de Genç Jüri Özel Mansiyonu'na layık görüldü.

Yönetmen Alberto Rondalli'nin, Yugoslav yazar Mesa Selinoviç'in "Derviş ve Ölüm" romanından uyarladığı senaryoyla çektiği film, 19. yüzyılın sonuna doğru bir Osmanlı kasabasındaki Mevlevi tekkesinin şeyhi Ahmet Nureddin'in yaşamını konu alıyor. Manevi dünyasında yaşayan Derviş'in, baskıcı yönetimle çatışmasını ve dervişi isyana götüren olaylar zincirini işleyen Türkçe filmin müzikleri de Kemal Karaöz'e ait.

"Geleceğin Leoparları" özel ödüllerinden "video ve altyazı ödülü" de, İsviçre'ye iltica etmek için Türkiye'den kaçan Emine'nin yaşamından kesitler sunan, Esen Işık'ın yönettiği 40 dakikalık "Dönüşü Olmayan Yolculuk" adlı filmine verildi. Jüri, Fransızca, Türkçe, Almanca ve İsviçre Almancası'nın konuşulduğu ve altyazıların kullanıldığı filme bu ödülün, daha geniş bir seyirci kitlesine hitabettiği için verildiğini bildirdi. Başrollerinde Sevine Yıldız, Stefan A.Kollmuss, Füsun Demirel, Hakan Yılmaz, Walter Kung, Catriona Guggenbühl ve Cemil Yıldırım'ın oynadığı film, Alman-Türk ortak yapımı ve müzikleri de Cihat Aşkın'a ait. Birinci seçilen filme toplam 50 bin İsviçre Frangı para ödülünün verildiği yarışmada, Jüri Özel Ödülü ise İran-Japon ortak yapımı Ebülfazıl Celali'nin "Delbaran" adlı filmine verilirken, Gümüş Leopar ise Fransız yapımı Alain Gomis'in "L'Afrance" ve ABD-Alman ortak yapımı, Peter Sehr'in yönettiği "Love the Hard Way" filmleri arasında paylaştırıldı.

Bronz Leoparlar da en iyi kadın oyuncu Güney Koreli Kim Ho-Jung ve en iyi erkek oyuncu yarışma birincisi "Alla Rivoluzione Sulla Due Cavalli" filmindeki rolüyle Andonu Gracia'ya verildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.