HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Makedonya'ya uluslararası destek

09.06.2001 00:00:00
NATO ve Rusya, Makedonya'da Ulusal Kurtuluş Ordusu'nun (UÇK) tek yanlı ateşkes ilanına rağmen Makedon ordusunun Arnavut milislerin mevzilerini yeniden bombalamasını destekliyor.

NATO Genel Sekreteri George Robertson ve Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov, Makedonya'daki krizin siyasi yollarla çözülmesi gerektiğini söyledi.

Robertson, İvanov ile düzenlediği basın toplantısında, "ateşkes çağrısının bazıları tarafından zeytin dalı olarak görülebileceğini, ancak bu çağrının birkaç gün önce yapılan kanlı saldırıyı takip ettiğini" belirterek, "Bu yüzden bunu yaptığınızda ve bir ateşkes çağrısında bulunduğunuzda, yanıt şu olacak: silahlarınızı nihai olarak bırakmalısınız" dedi. İvanov da askeri gücün, ateşkesi yeniden toparlanmak için yalnızca nefes alma alanı olarak kullanma eğiliminde olanlara karşı seçici olması gerektiğini söyledi.

NATO'nun, Makedonya Devlet Başkanı Boris Traykosvki'nin orduyu kontrol ettiğine inanıp inanmadığı yolundaki bir soruya da Robertson, yanıtın evet olduğunu, Traykovski'nin silahlı kuvvetleri tam olarak kontrol ettiğini kaydetti.

Savaş hali yok

Makedonya Başbakanı Lupço Georgievski, Arnavut milislerle savaşmak için ülkede savaş hali ilan edilmesinden vazgeçtiklerini açıkladı.

Georgievski, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, ülkedeki siyasi partilerin çoğunun savaş hali ilan edilmesini istemediğini ve bu konuda ısrarcı olmayacağını söyledi.

Georgievski, buna rağmen etkili bir şekilde mücadele edilmesi fikrinden vazgeçmediğini belirtti.

Hükümet, Kosova sınırı yakınında 3 gün önce Arnavut milislerle çıkan çatışmada 5 askerin öldürülmesinin ardından savaş hali ilan etmeyi planladığını açıklamıştı.

Uluslararası topluluk, Makedonya'ya ülkede şiddetin tırmanışa geçmemesi için "savaş hali" ilan etmemesi çağrısında

bulunmuştu.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.