HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Milletvekili sayısı düşmesin

07.10.2001 00:00:00
Milletvekili sayısının düşürülmesi konusunda Meclis'te grubu bulunan 6 partiden 3'ü olumlu, DSP çekimser görüş beyan ederken; ANAP ve MHP, böyle bir azaltmaya sıcak bakmadıklarını deklare ettiler.

İktidarda görüş ayrılığı; muhalefette görüş birliği

Milletvekili sayısının azaltılması konusunda DSP Grup Başkanvekili Aydın Tümen, böyle bir düzenlemeden rahatsız olmayacaklarını bildirirken, MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ile ANAP Grup Başkanvekili Yaşar Dedelek bunun tartışılması için "Henüz erken" olduğunu savundu. Muhalefet partileri de sayının düşürülmesini istedi.

Değişik çevrelerden gelen, milletvekili sayısının 550'den daha az olması konusundaki görüşler, iktidar ve muhalefet partileri tarafından farklı değerlendirildi. İktidar partileri milletvekili sayısının düşürülmesinin "erken" olduğunu savunurken, muhalefet partileri bu görüşe sıcak bakıyorlar.

DSP kararsız

TBMM'de grubu bulunan siyasi parti temsilcilerinin bu konudaki görüşleri şöyle:

DSP Grup Başkanvekili Aydın Tümen, DSP'nin milletvekili sayısı 450'den 550'ye çıkartılırken karşı çıktığını hatırlatarak, "Artış olmasını istemedik. Ancak artış olacaksa o zaman Cumhuriyet Senatosu gibi farklı bir yapılanmanın gerçekleştirilmesini önerdik. Bu mümkün olmadı. Şimdi biz DSP olarak sayının düşürülmesinden rahatsız olmayız" dedi.

MHP: Doğru değil

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Türkiye'deki gerçekleri dikkate alınmadan yapılacak bir düzenlemenin doğru olmadığına inandıklarını söyledi. Şandır, şunları kaydetti:

"Meclis'in yapısının ve milletvekili sayısının tartışılması için çok erken. Bu konuda yeterli araştırma yapılmadan ve yapılan bilimsel araştırmaları biraraya getirmeden bir şey söylemek doğru değil. MHP olarak bu konuda araştırma yapıyoruz."

ANAP tartışmaları

erken buluyor

ANAP Grup Başkanvekili İbrahim Yaşar Dedelek, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in, milletvekili sayısının azaltılması önerisini "popülist bir yaklaşım" olarak nitelendirdi.

Milletvekili sayısının 550'ye çıkarılmasıyla ilgili Anayasa değişikliğinin DYP iktidarı döneminde yapıldığını hatırlatan Dedelek, Çiller'in önerisini "ciddi bulmadığını" söyledi. Dedelek, ülkenin çözüm bekleyen sorunları bulunduğunu ifade ederek, "Bu konu, şu sıralarda Türkiye'nin gündeminde öncelikli bir yer işgal etmiyor" dedi.

DYP: 400 veya 450 olabilir

DYP Grup Başkanvekili Ali Rıza Gönül, ekonomik sıkıntıların verdiği tepkiyle milletvekili sayısının fazlalığını "gereksiz harcama, israf" olarak gördüğünü savunarak, "Millet, yasama görevinin 400-450 milletvekili tarafından da yapılabileceği kanaatindedir" dedi.

AK Parti ve SP'den destek

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdüllatif Şener, milletvekili sayısının düşürülmesi görüşünü dile getirdi. Şener, şöyle konuştu:

"550 milletvekili bence fazla. 1995 yılında Anayasa'da yapılan değişiklik sırasında DYP iktidarının önerisi ile gündeme getirilen milletvekili sayısının 600'e yükseltilmesine sert muhalefet etmiştik. Bu sayede sayı 550'ye düşürülmüştü.

O zamandan bu zamana geçen sürede 550 milletvekilinin fazla olduğunu göstermiştir, düşürülmesi lazımdır."

SP Grup Başkanvekili Yasin Hatiboğlu, milletvekili sayısının 450'ye indirilmesinde "sakınca olmadığı" yönünde görüş bildirdi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.