HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 08 MAYIS 2021, CUMARTESİ

Milli Devlet ve kadın-II

04.05.2021 00:00:00
'Milli Devlet ve kadın-II' seslendirme dosyası:

16 Aralık 1977 tarihinde BM tarafından 8 Mart Dünya kadınlar günü kabul edilmiştir. Kapitalist dünyada kadın hakları denilince hakları elinden alınarak köle gibi çalıştırılan kadınların verdikleri özgürlük mücadelesi akla gelir. Kapitalist dünyada iş ortamında ezilen kadın, maalesef aile ortamında da ezilmiştir.

Müslüman Türk'ün inanç kültüründe ise, cennete giden yol annenin ayakları altındadır. Elbette ki böyle bir bakış açısında kadın, aile ortamında bırakın esir olmayı, oranın tek yetki ve söz sahibi olacaktır. Feminizm işte bu aile ortamındaki köle düzenine karşı bir başkaldırıdır.

Kadının erkekle eşit haklara sahip olması gerektiğini vadeden feminist anlayış kadının ev hayatından kamusal çalışma hayatına geçmesiyle kadınlıktan kurtulup, insanlık mertebesine erişeceğini savunur.

Sosyal Devlet/Milli Devlet anlayışında kadına verilen değer, diğer anlayışlardan çok farklıdır. Kadın ve erkekten hiçbirini birbirinden bağımsız düşünmek mümkün değildir. Aile fertler için sevginin kaynağı, huzurun adresidir. Çocuklar için duygusal gelişimlerini tamamladıkları okul gibidir.

Anne ve babadan mahrum büyüyen çocukların yetişme dönemlerinde duygusal olarak zorlanmaları kaçınılmazdır. Bir çocuğa başta anne olmak üzere, ailesinin verdiği sevgiden daha fazlasını toplumda hiçbir merci veremeyeceği gibi; bir erkeğe ve bayana eşinin verecek olduğu sevgi, saygı ve güven duygusunu toplumda hiç kimse veremez.

Devletin vazifesi, sadece kadının can, mal, namus vb. güvenliğini sağlamak, sosyal ve iktisadi haklarını ona sunmak değildir. Aynı zamanda bireylere huzurlu bir hayat sunmak da devletin görevidir.

Neslin devamı için aile şarttır. Ahlakın korunması için, insanların sevgiyi ve merhameti yaşaması için aile şarttır.

Peki, öyleyse Batı toplumunda aile içerisinde, neden kadın ezilmiştir? Bunun sebebi aile kavramının yanlışlığı değildir. Aileyi oluşturan fertlerin eğitimsizliğindendir. Burada eğitimden kastımız, sadece zihinsel eğitim değildir. Gerçekte insanı insan yapan duygusal eğitimi kastetmekteyiz. Zaten insanı diğer varlıklardan ayıran, iç dünyasında taşıdığı duygulardır.

Merhameti, aşkı, cömertliği, vefayı, dürüstlüğü vb. duyguları içinde barındırmayan insan, görünüşte insan olmakla birlikte, aslında taşıdığı değerler itibari ile insan olmaktan oldukça uzaktır.

Sosyal devlet her şeyden önce evlilik müessesesini teşvik etmekte; gençlerin evlenmeleri için önlerinde bulunan maddi engelleri kaldırmaktadır. Toplumdaki evlilik yaşının ilerlemesinde maddi imkansızlıkların payı büyüktür.

Milli Devletin gençlere temin ettiği faizsiz, bir yıl ödemesiz ve uzun vadeli yuva kredisi ile, erkeklerimizin ve kızlarımızın erken yaşta kendi yuvalarını kurmaları sağlanacaktır.

Aile ortamında nesillerin hem zihinsel, hem de duygusal olarak yetiştirilmesi kadına aittir. Dolayısıyla devlet tarafından bütün ev hanımlarına maaş verilmesi Milli devlet tezinin sosyal uygulamalarından kabul edilmektedir. (devam edecek…)

 
Zuhal Konukseven / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.