HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

NATO operasyonu başlıyor

24.08.2001 00:00:00
Önceki gün Makedonya'ya giden General Ralston'un, ülkedeki durumun NATO askerlerinin görev yapması için uygun olduğunu belirten raporu üzerine, NATO Konseyi, bölgeye 3 bin 500 kişilik askeri birliği göndereceğini açıklamıştı. Operasyona katılmak için bir grup Fransız asker Üsküp'e vardı. 3 bin 500 askerin bölgeye ulaşıp göreve başlaması yaklaşık iki hafta sürecek.

Kafileler yolda

İngiliz askerlerinden ilk grup başkent Üsküp'e geldi. Hollanda'nın göndermeyi kabul ettiği 250 askerin bir bölümü de, bu sabah bölgeye hareket etti. 30 havacı subay ve keşif uzmanı, birliğin görev alacağı bölgede ön çalışmaları yapacak.NATO'nun Makedonya'daki operasyonuna komuta edecek Danimarkalı General Gunnar Lange, görev sırasında NATO askerlerine saldırılması halinde Kuzey Atlantik İttifakı'nın saldırılara karşılık vermeye hazır olduğunu söyledi. NATO yetkililerinden Daniel Speckhard da, NATO'nun 30 gün sürecek olan operasyonu sırasında şiddet olayları da dahil olmak üzere pek çok terslikle karşılaşabileceği konusunda uyardı.

NATO Genel Sekreteri George Robertson, ittifak güçlerinin Makedonya'daki Arnavut askerlerin silahlarını gelecek hafta başından itibaren toplamaya başlayacağını söyledi. General Gunnar Lange ise, NATO operasyonu bittikten sonra askerlerin tekrar silahlanmasının da ihtimal dahilinde olduğunu vurguladı.

Öte yandan İngiltere, diğer NATO ülkeleri yeterli sayıda uzman asker göndermediği için, Makedonya'ya fazladan yüzlerce asker göndermeye hazırlanıyor.

Rusya'dan eleştiri

Rusya, NATO operasyonunu üstü kapalı biçimde eleştirdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, kısa bir süre önce meydana gelen silahlı çatışmalar ve Ortaçağ'a ait bir Ortodoks Kilisesi'nin yıkılması hatırlatılarak, "Bu koşullarda uluslararası kuruluşların çabalarının aşırılığın teşviki ve ayrılıkçılığın fiilen meşrulaştırılması gibi görülmemesi gerekir. Barış ve istikrar ancak tek ve egemen bir Makedonya çatısı altında toplanmış çok etnik gruplu, demokratikleşmiş bir toplumun güçlendirilmesiyle mümkün olabilir" denildi. Bakanlık açıklamasında, "Sorunlar gönüllü olarak silahların bırakılmasıyla hallolmuyor. Balkanlar'da ayrılıkçılık ve terörizmi besleyen damarların kesilmesi ve Kosova'dan Makedonya'ya sızılmasının da önüne geçilmesi gerekiyor" ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, Rusya'nın Balkanlar'da aktif politika izlemeye devam edeceği belirtilirken, İnterfaks ajansı, Makedonya Cumhurbaşkanı Boris Traykovski'nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yarın Ukrayna'nın başkenti Kiev'de biraraya geleceğini duyurdu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.