HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 HAZİRAN 2021, CUMA

Oruca tutulmak

13.04.2021 00:00:00
'Oruca tutulmak' seslendirme dosyası:

Siz orucu tutarsanız oruç da sizi tutar ve çok geçmeden oruca tutulursunuz.

Bir kez tutulursanız, sevdalanırsanız oruca, o tutar elinizden, yakalar ta yüreğinizden de götürür sizi kendisinin de bir dalı, bir yaprağı olduğu koca çınara.

Yemyeşil bir yaprağı mesabesindeki o koca çınarla oruç vesilesi ile, oruç vasıtası ile buluştuğunuzda, hemhal olup kaynaştığınızda o yemyeşillik, o canlılık, o hayat iksiri hayatınızın tamamına yansıyacaktır.

Orucun çağrısına kulak vererek, pürdikkat kesilerek ulaştığınız, eriştiğiniz o eşsiz kaynaktan kana kana içeceksiniz, çoğunu hayal dahi edemediğiniz nice ürünler biçeceksiniz, yarınlarınız için nice bin bir çeşit tohumlar ekeceksiniz ve fideler, fidanlar dikeceksiniz ve o kaynaktan kaynaklanan ışıkla hayrı şerden, iyiyi kötüden, yararlıyı zararlıdan seçecek, seçebileceksiniz.

Oruç sayesinde tanıştığınız ve buluştuğunuz o eşsiz kaynak, içtikçe çoğalan, kullandıkça artan o kaynak hem hayatınızı hem mematınızı, hem dünyanızı hem ukbanızı, hem gecenizi hem gününüzü, hem gözünüzü hem gönlünüzü aydınlatacak, nurlandıracak ve iki cihanda da sizi karanlıklardan kurtaracaktır.

Orucu tutun ve mutlaka oruca tutulun, oruca sevdalanın ki oruç da sizi tutsun ve sizi taşısın o kaynağa.

Orucu tutun ve kesinlikle oruca tutulun, ona kara sevda ile bağlanın ki o da sizi sımsıkı tutsun da buluştursun ve barıştırsın o kaynakla.

Orucu tutun ve elbette oruca tutulun, oruca sevdalanın ki onun elinizden ve gönlünüzden tutarak götüreceği o koca çınarın gölgesinde, o koca çınarın dibinde yakıcı güneşten emin olasınız, yağmurdan-doludan emin olasınız, selden-sudan emin olasınız, tipiden-kardan emin olasınız, fırtınadan- kasırgadan emin olasınız.

Oruç tutarak, oruca tutularak, oruca sevdalanarak orucun da tuttuğu insanlar zümresine dahil olursanız, cimrilikten cömertliğe terfi edersiniz, umursamazlıktan dikkat ve duyarlılığa terfi edersiniz, benlikten bizliğe terfi edersiniz, çevrenizdeki acılara ve sancılara kulak tıkama halinden onları kendi acınız kendi sancınız gibi hissetme haline terfi edersiniz.

Bir kez oruca tutulursanız ve oruç da bu sevdanız sayesinde sizi tutarsa, kendisinin de bir dalı, bir yaprağı olduğu o koca çınara taşır sizi ve o sayede, birliğe-beraberliğe taşınırsınız, dirliğe-düzenliğe taşınırsınız, gürlüğe-gürbüzlüğe taşınırsınız, hürlüğe-hürriyete taşınırsınız, kadirşinaslığa-kardeşliğe taşınırsınız.

Şimdi oruç tutmak ve oruca tutulmak zamanı, hepimize mübarek olsun.

 
Aziz Karaca / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.