HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Oyuna gelmeyelim

21.09.2001 00:00:00
Sanayiciler, Türkiye'yi 40 milyar dolar zarara uğratan Körfez yanlışına tekrar düşülmemesini istediler

Amerika'ya yapılan terörist saldırı ve ardından meydana gelen sıcak gelişmeler dünyayı savaşın eşiğine getirirken, Ege Bölgesi Sanayi Odası, kaygılarını dile getirdi. Oda Yönetim Kurulu Başkanı Atıl Akkan, Türkiye'nin kapısına dayanan savaş tehlikesine rağmen, halen yeterli seviyede hazırlık yapılmadığını belirterek, "Hükümetin bir senaryo hazırlığı olmalı. NATO'ya kayıtsız şartsız teslimiyete hayır" dedi. Akkan, bu konuda Cumhurbaşkanı ve Hükümeti göreve davet ettiklerini belirtti.

Körfezdeki yanlış tekrarlanmamalı

ABD-Irak savaşı yüzünden 40 milyar dolarlık ihracat yapılamadığını, Yumurtalık boru hattının uzun yıllar kapalı kaldığını anlatan Atıl Akkan, NATO'nun Körfez krizinde olduğu gibi ihtiyaçlarını ABD'den değil, Türkiye'den karşılamasını istedi. Akkan, 5. maddeye kayıtsız şartsız teslim olunmamasını, 15 yıllık zararların tazmini yanında NATO ihtiyaçlarının Türkiye'den alınması şartını ortaya koyması gerektiğini söyledi.

Savaş Amerika'ya yaramamalı

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Akkan, "Mesela Tire'deki bir süt güğümü üreten fabrika, miğfer üretmeye başlamalı. NATO'nun ihtiyaçlarını biz karşılamalıyız. Otomotiv kuruluşlarımız savaşa malzeme sağlayacak sektörlere yatay geçiş yapabilmeli. Çünkü İzmir ve Ege Bölgesi'ndeki işletmeler NATO standartlarında üretim yapıyor. Bu savaşın Amerikan harp sanayiine yaramasını istemiyoruz. Bu konuları bir dosya halinde hükümete sunacağız ve tedbir alınmasını isteyeceğiz" diye konuştu. Akkan, EBSO olarak bir Savaş Hali Komitesi kurduklarını, hangi sektördeki işletmeleri harp sanayiine geçiş yapabileceklerini belirlemeye çalıştıklarını kaydetti.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.