HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

'Özelleştirmede süre uzatılmayacak'

19.10.2003 00:00:00
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, TEKEL ve Tüpraş özelleştirmelerinde teklif alma tarihlerinde uzatma olmayacağını söyledi. İstanbul'da düzenlenen "1. Uluslararası Finans Zirvesi" sonrası CNBC-e'nin sorularını yanıtlayan Unakıtan, bazı vergileri kaldıracaklarını belirtti. Unakıtan, teklif alma tarihinin uzatılmayacağını kaydederek, "Biliyorsunuz ilk zarflar ayın 24'ünde alınacak" dedi. Unakıtan, "Ondan sonra ikinci teklifler alınacak. O son tekliflerin üzerinde belirli bir ilerleme yapıldıktan sonra da fazla sürmez, 5-10 gün içinde netice alınır" dedi. Kamuya ait hisselerinin yüzde 65.76'sı blok olarak satışa çıkarılan Tüpraş'a son teklif verme tarihi hem yatırımcılardan gelen talep hem de şirketin değerini artıracağı söylenen Petrol Piyasası Yasası'nın çıkarılması için daha önce 2 Ekim'den 24 Ekim'e uzatılmıştı. Daha önce de Rusya'nın altıncı büyük petrol üreticisi ve Tatneft iştiraki olan Rus şirketi TNK-BP gibi bir çok şirket Tüpraş ile ilgilendiklerini açıklamışlardı. Tekel Sigara Sanayi ile Alkollü İçkiler Sanayi İşletmelerinin tamamı için son teklif verme tarihi de yoğun talep üzerine 26 Eylül'den 24 Ekim'e uzatılmıştı. Analistlerin şirket için yapılan değer tespitleri Tekel'in piyasa değerinin 2-3 milyar dolar arasında değiştiğini gösteriyor. Tekel özelleştirmesi ile 7 büyük şirket ilgilenirken, bunların arasında Altria, BAT ve Japon Tobacco yer alıyor. Altria'nın iştiraki olan Philips Morris International şirketinin sözcüsü de geçtiğimiz günlerde Tekel ile ilgilendiklerini açıklamıştı. Sektör yetkilileri, Philips Morris'in Türkiye tütün piyasasındaki payının yüzde 27 düzeyinde olduğunu ifade ediyorlar.

Vergide iyileştirme gündemde

Deprem ve iletişim vergilerinin kalıcı duruma getirileceğini dün açıklayan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, buna karşılık, finans sektörü üzerindeki yüklerin ise 2004'ten itibaren kaldırılmaya başlanacağını söyledi. Unakıtan, halkın üzerindeki vergiler kalıcı hale getirilirken finans sektörü üzerindeki vergilerin kaldırılmasının adil olup olmayacağı yolundaki bir soruya ise, "Finans sektöründe yapacağımız iyileştirmelerden yine vatandaş istifa edecek" dedi


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.