HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Partiler değil, kişiler cezalandırılmalı

25.06.2001 00:00:00
TBMM Başkanı Ömer İzgi, Fazilet Partisi'nin kapatılması ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesi kararlarının kesin olduğunu belirterek, "Yürümesi, gerekçeli kararın açıklanmasından sonra olur" dedi.

TBMM Başkanı İzgi, bir gazetecinin, "FP'nin kapatılmasının ardından FP milletvekillerinin Meclis'teki çalışmalarını durduracak mısınız? Yoksa bunun için gerekçeli kararı mı bekleyeceksiniz?" sorusu üzerine, "Anayasa Mahkemesi kararları kesindir. Yürümesi, gerekçeli kararın açıklanmasından sonra olur. O zamana kadar her şey devam eder" dedi.

Gazetecilerin "RP'de böyle olmamıştı" şeklindeki hatırlatmaları üzerine de İzgi, "RP'de başka... Orada son cümle, 'kararın verildiği tarihten sonra' denmişti. Ama dese de demese de Anayasa'daki özel hüküm gereğince, yürütme gerekçeli kararın açıklanmasından sonra olur" diye konuştu.

Tüzel kişiliği cezalandırmak hatalı

İzgi, FP'nin kapatılması ile ilgili olarak görüşlerinin sorulması üzerine de "Yüksek yargı organı kararını vermiştir. Saygı duyarız" dedi. TBMM Başkanı İzgi, şöyle devam etti:

"Demokratik olup olmaması ayrı bir konudur. Demokratik olduğunu ileri sürmek mümkün değildir. Çünkü tüzel kişilikte levhayı cezalandırmak doğru değildir. Asıl olan, demokrasinin unsuru olan tüzel kişiliği korumaktır. Bu tüzel kişiliği aykırı olarak kullanan kişiler cezalandırılmalıdır. Tüzel kişilik yaşamalıdır. Bundan sonrakideğişiklikte buna dikkat edeceğiz."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.