HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 HAZİRAN 2021, CUMA

Ramazan demek…

15.04.2021 00:00:00
'Ramazan demek…' seslendirme dosyası:

Ramazan demek elbette ve en başta oruç vakti, oruç mevsimi demektir.

Ramazan demek oruç tutmak demektir ve elbette oruçla beraber mutlaka tutulması gereken değerlerin de farkına varmak demektir.

Oruç tutmak ama yetimin ve yoksulun elinden tutmamak olmaz, hakkı, hakikati ve zayıf da olsa haklıyı tutmamak olmaz.

Oruçla beraber nasırlı elleri, emektar ve emekçi elleri de tutmalıyız.

Oruçla beraber eken-biçen, üreten ve üretken elleri de tutmalıyız.

Oruçla beraber bu malum salgın hastalık döneminde şifa için iğne tutan, hastalarımıza ve hatalarımıza ayna tutan elleri de tutmalıyız.

Oruç bize, zalimin elini tutmayı ve mazlumun elinden tutmayı öğretmelidir.

Oruç mevsimi aynı zamanda bize Haktan gelen basiretlerin ve ferasetlerin yeniden parlatılıp devreye sokulduğu mevsim olmalıdır.

Gün boyu oruçlu olabilmek için yapılan hazırlıklar, sahura kalkmalar, seher vakitlerini uyanık geçirmeler, gelecek aylarda, gelecek yıllarda da her türlü tehlikeye karşı daima uyanık olmanın ve uyanık kalmanın işaret taşlarını döşemelidir.

Ramazan demek elbette ve en başta oruç tutmak demektir ama aynı zamanda bize orucu haber veren hayat kitabını da yücelerde tutmak, yükseklerde tutmak ve mutlaka o kitaba tutunmak demektir.

Ramazan demek elbette ve en başta oruç tutmak demektir ama aynı zamanda bizi oruç gibi bir nimetten, Kur'an gibi bir devletten haberdar eden son elçi son Peygamber Hz. Muhammed aleyhisselama ve hassaten onun ev halkına kara sevda ile bağlanmak demektir.

Şairimizin; "Çiğnerim çiğnenirim Hakkı tutar kaldırırım" dediği gibi oruç tutmak her hal ve şartta Hakkı ve haklıyı tutmanın eğitimini vermelidir oruç tutanlara.

Ramazan demek elbette ve en başta oruç tutmak demektir ama aynı zamanda dili yalandan, eli talandan, her çeşit fiili haramdan tutmak, çekip almak demektir.

Sahurlarınız bereketli, seherleriniz Kur'an tilavetli, yürekleriniz şefkatli, gönülleriniz muhabbetli, halleriniz halavetli, hayatınız huzurlu ve lezzetli, dostluklarınız kuvvetli ve kalan ömrünüz hep sıhhatli olsun.

 
Aziz Karaca / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.