HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Rusya füze testi yapmış

01.08.2001 00:00:00
Cumhuriyetçi Partili ABD Başkanı George W. Bush yönetimine sempatisiyle bilinen, sağ eğilimli The Washington Times gazetesi, Amerikan istihbarat kaynaklarına dayanarak verdiği haberinde, SS-25 kıtalararası balistik füze denemesinin 2 hafta önce yapıldığını bildirdi.

Rusya'nın orta kesiminden fırlatılan füzenin, Kamçatka yarımadasındaki binlerce kilometrelik alanda etkili olduğu da belirtildi. Gazeteye bilgi veren Amerikalı yetkililer, SS-25'in uzaya atılan hafif bir füze izlenimi verdikten sonra, aniden atmosfere düşerek süpersonik hızda Kamçatka'da etki alanına düştüğünü belirttiler.

Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon kaynakları da ABD'nin bu tip füzeleri vurabilecek kapasitede olduğunu kaydettiler. Amerikan ulusal füze savunma çabaları, son olarak, uzaydaki uzun menzilli füze başlıklarını vurmaya yönelmişti. Bush yönetimi, 14 Temmuz'da Pasifik Okyanusu'nda başarılı bir füze vurma testi yapmıştı. Amerikan Hava Kuvvetleri de bir Boeing 747 uçağına yerleştirilecek füzesavar lazer üzerinde çalışıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin ulusal füze savunma kalkanını kurması halinde, stratejik nükleer füzelerle gereken tedbirlerin alınacağını açıklamıştı. Washington Times'a konuşan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi'nin stratejik füzeler eski uzmanlarından Sven Kraemer, SS-25 füze testinin yapılmasının alarm verici bir gelişme olduğunu söyleyerek, çünkü bu durumun, Rusya'nın stratejik silahlar geliştirmeyi sürdürdüğü anlamına geldiği yorumunu yaptı. Gazete, Rusya'nın son stratejik füze denemesinin, modası geçmiş nükleer silahlarını ortadan kaldırmaya çalışan Rusya'ya, bu yönde verilen ABD yardımına eleştirileri artıracağını da yazdı.

ABD yönetimi, füze savunma sistemini, Rusya ve Çin gibi ülkelere karşı geliştirmek istediği iddialarını kesin dille reddediyor. Füze kalkanının, Kuzey Kore, İran, Irak gibi ülkelerin, uzun menzilli balistik füze geliştirerek, ABD ve müttefiklerine tehdit oluşturması durumunda savunma amaçlı kullanılması planlanıyor. Halen teknolojik zorlukları ortadan kaldırma aşamasındaki ABD'nin, füze kalkanını kurabilmek için Rusya ile yeni bir savunma anlaşması arayışı bulunuyor. Rusya ile ABD arasında 1972'de imzalanan Anti-Balistik Füze Antlaşması, her iki ülkenin de ulusal savunma kapasitesini geliştirmesine engel oluşturuyor. ABD Başkanı George W. Bush, bu anlaşmayı değiştirmeye yanaşmayan Rusya'ya, yeni bir savunma anlaşması oluşturulmasını önermişti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.