HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Rusya Mavi Akım'ı sevdi

24.05.2001 00:00:00
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı İvan İvanov, "Güney Kafkasya'daki (Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan) problemlerin çözümlenmesi sürecinde", Rusya'nın Türkiye'ye önem verdiğini söyledi.

Rusya'da düzenlenen ve iki ülkenin ekonomi politikalarında güncel sorunların tartışıldığı seminerde konuşan İvanov, "Bu bölgedeki problemlerin çözümlenmesinde Türkiye'ye hem siyasi, hem de ekonomik açıdan özel bir rol düşmektedir" dedi.

İvanov, "Ülkelerimiz arasında Kafkasya'da işbirliği yapılmasının temeli yok değildir, vardır" ifadesini kullandı.

İvanov, Kafkasya'da Türkiye ve Rusya arasındaki işbirliğinin ekonomik boyutlarına ilişkin örnekler verirken, "yakın gelecekte Rusya'dan Türkiye'ye iki elektrik hattı çalışmaya başlayacak. Türkiye'ye doğudan, Gürcistan üzerinden de doğalgaz verebiliriz" diye konuştu.

Ayrıca ülkesinin, Türkiye ve Güney Kafkasya'yı kapsayan Doğu-Batı ulaştırma koridoruna katılmak istediğini belirten İvanov, "Fakat bizim katılmamıza karşı çıkılıyor" şeklinde yakındı. İvanov, Türk firmalarıyla "yük taşımacılığı" alanında işbirliğine de hazır olduklarını vurguladı.

Rusya ve Ermenistan'ın zaman zaman dile getirdikleri "Türkiye'ye Ermenistan üzerinden Rus doğalgazı veya elektriği sevketme" şeklindeki tezlerin de Moskova tarafından artık terkedildiği gözlendi. İvanov konuşmasında bu konuya da değindi, "Doğalgaz ve elektriğin Ermenistan üzerinden sevki, tarihsel ve geleneksel açıdan imkansız. Hatlar, Gürcistan üzerinden geçecek" dedi.

İvanov, ülkesinin Türkiye'ye sevkedilecek doğalgazın miktarını Mavi Akım dışında daha yeni projelerle daha da artırmaya hazır olduklarını belirtirken, "Türkiye, başka ülkelerden de gaz almak isteyebilir. Bu kendi kararları olur, saygıyla karşılarız" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.