HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 TEMMUZ 2021, PAZAR

Rusya'nın ince hesapları

05.10.2001 00:00:00
Rusya'nın, Afgan krizinden yararlanmak istediği iddia edildi.

"Christian Science Monitor" gazetesinde konuyla ilgili olarak yayınlanan bir yorum yazısında, "Rusya'nın bir yandan Çeçenistan olayını terör çerçevesine oturtarak sonuçlandırmak, diğer yandan da Orta Asya, Kafkaslar ve Ukrayna'yı yeniden kendi nüfuz sahasına dahil etmek istediği" ileri sürüldü. Yazıda Rusya'nın, Baltık ülkelerinin NATO'ya alınmasını engellemek için çaba sarf ettiği görüşüne de yer verildi.

"Teröre karşı mücadelede ABD'ye destek veriyor görünen Rusya'nın Çeçenistan'daki sözde terörü yok etme girişiminin, yeni ve daha vahim insan hakları ihlallerine yol açacağının" savunulduğu yazıda, "ABD ve müttefiklerinin, Çeçenistan ile ilgili söylemlerini şimdiden değiştirmeye başlamalarının kaygı verici olduğu" görüşü dile getirildi.

Kafkaslar ve Ortadoğu

"Rusya'nın, Kafkaslar ve Orta Asya'daki nüfuzunun ABD tarafından kabul edilmesini istediğinin" de ifade edildiği yazıda, "Moskova'nınetki alanına, özellikle Özbekistan, Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna ve Moldova'yı almak istediği" vurgulandı. Yazıda, Rusya'nın, NATO'nun gelecek genişleme aşamasında Baltık ülkelerinin ittifaka alınmalarınınönüne geçmek niyetinde olduğu iddiası da yer aldı.

Gazetede, "NATO'nun genişlemesine, eski başkanlardan daha çok önem verdiği bilinen Başkan George Bush'un, Rusya'nın kendisine terör konusunda vereceği destek nedeniyle, eski Sovyet kızıl hattına saygı göstereceği, Moskova tarafından tahmin ediliyor" yorumu yapıldı. Yazıda, "Rusya'nın, Bush'un ne pahasına olursa olsun uygulamaya koymak istediği ulusal füze kalkanı projesini engellemeyi planladığı"da ileri sürüldü.

Gazede yer alan yorumda ayrıca, "CIA nasıl bir zamanlar Usame BinLadin'e yardım ettiyse, Rusların da Çeçen lider Şamil Basayev'i kendi kamplarında eğittikleri; Rusya'nın ayrıca Azerbaycan, Moldova ve Gürcistan'daki ayrılıkçı hareketleri desteklediği" iddiaları dile getirildi.

Gürcistan Devlet Başkanı Edvard Shevarnadze'ye karşı 3, ÖzbekistanDevlet Başkanı İslam Kerimov'a karşı da 1 suikast girişiminde bulunulduğunun hatırlatıldığı yazıda, "suikastlerin Ruslar tarafındanplanlandığı" şüphelerine de yer verildi.

Suikast girişimlerinin birinden sonra şüpheli kişilerin Gürcistan'dan Rus askeri araçları içinde kaçırıldıkları, ayrıca Moskova'nın, şüphelileri Gürcistan'a iadeye hiçbir zaman yanaşmadığı da kaydedildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.