HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Sağlık ocağı lojmana dönüştü

13.09.2001 00:00:00
Diyarbakır'ın Eğil İlçesi'ne bağlı Bahşiler Köyü'nde 3 yıl önce yaptırılan sağlık ocağının personel ataması yapılmadığı için öğretmen lojmanına dönüştürülmesi, köylülerin tepkisine yolaçtı.

Bahşiler Köyü'nde 3 yıl önce Diyarbakır Valiliği'nce 120 milyar liraya yaptırılan 3 katlı sağlık ocağı, personel ataması yapılmadığı için öğretmen lojmanı olarak kullanılmaya başlandı.

Tüm başvurularına rağmen personel ataması yapılmadığını anlatan Bahşiler Köyü muhtarı Memiş, şöyle konuştu:

Kış aylarında mahvoluyoruz

"Hem bizim köyümüzde hem de çevre köylerde sağlık ocağı olmadığı için çok mağdur oluyoruz. Kış aylarında yollarımız kapandığı için hastalarımızı ya sırtımızda ya da hayvanlarla hastanelere götürüyoruz. Sağlık ocağı olarak yaptırılan binada bulunan malzemeler atıl durumda. Köyümüzde 150, Gürünlü Köyü'nde 140, Kırkkuyu Köyü'nde 40, Bozan mezrasında 30, Gezen mezrasında 40 hane var. Sağlık ocağı faaliyete girdiği taktirde bu köylerde sağlık hizmetlerinden yararlanacak ve mağdur olmaktan kurtulacaklar. Sağlık ocağının öğretmen lojmanı olarak kullanılmasına büyük tepki gösteriyoruz. Köyümüzün ve çevredeki köylerin sağlık ocağına ihtiyacı var."

Sağlık Bakanlığı ndan ses yok

Eğil Kaymakamı Ömer Toraman ise sağlık ocağı olarak yaptırılan binanın, tüm başvurulara rağmen sağlıkevi olarak görüldüğünü belirterek, şunları söyledi:

"Bina sağlık ocağı olarak yaptırıldı ve Sağlık Bakanlığı'na başvuruda bulunularak sağlık ocağı statüsünün verilmesi istendi. Ancak, sağlık ocağı statüsü verilmedi. Sağlık ocağı olarak yaptırılan bina, sağlıkevi olarak görülüyor. Bütün sağlık evlerinde personel sıkıntısı var. Personel ataması yapılmayınca sağlık ocağı olarak yaptırılan binaya öğretmenler yerleştirildi."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.