HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Sahte pasaport şebekesine darbe

22.05.2001 00:00:00
Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü Mali Büro Amirliği ekipleri tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, 'cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak, uluslararası insan kaçakçılığı yapmak, resmi evrakta sahtecilik, devletin resmi damga ve mühürlerini taklit etmek ve haksız kazanç temin etmek' suçlarını işledikleri belirlenen şebeke üyeleri ele geçirildi. Şebekenin, yurtdışına gitmek isteyenlere 6 bin-10 bin Mark karşılığında sahte belgeler hazırladığı ve konsoloslukları yanıltarak bu kişiler için vize aldıkları belirlendi.

Şebeke üyelerinin son olarak 16 Mayıs günü 4 kişiyi Judo Milli Takım sporcusu olarak gösterdiği ve bu kişiler için Fransa Konsolosluğuna müracaat ederek vize aldığı tespit edildi. Emniyet birimleri, Fransa Konsolosluğu ile irtibata geçerek şebeke üyelerinin izini sürdü. Çalışmalar sonucunda Hasan T. isimli şebeke üyesi Ulus'ta bir otelde yakalandı. Hasan T.'nin ifadeleri ve sürdürülen soruşturma doğrultusunda Mali Büro Amirliği ekipleri Yakup. E, Selim B., sahte kaşe ve mühürleri yapan eski sabıkalı Şahin A, Fransa Konsolosluğu'na pasaportları veren Serdar A. ve örgütü organize ettiği belirlenen Sefa D. isimli şebeke üyelerini de ele geçirdi.

Mali Büro Amirliği ekipleri Selim B.'nin evinde yaptıkları aramalarda 15 adet değişik kişiler adına düzenlenmiş pasaport, 18 adet sahte mühür ve kaşe, 7 adet yabancı devletlere ait sahte mühür, çok sayıda isim, tarih kaşeleri ve numaratörler, vize alımında kullanılan sahte tapu senetleri, vergi levhaları, çiftçilik belgeleri, sahte belge yapımında kullanılan bilgisayar, renkli scaner ve elektrikli daktilo ele geçirdi. Şahin A.'nın işyerinde yapılan aramalarda ele geçirilen Bekir Ş. adına düzenlenmiş, üzerinde Mulla A.'nın fotoğrafı bulunan pasaport ve Yalçın P. ismine düzenlenmiş bir pasaport, 12 adet sahte soğuk mühür, sahte soğuk mühür yapımında kullanılan 15 adet film, Bulgar vize pulu yapımında kullanılan film, Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu'na ait boş öğrenci kimlik kartı, 2 adet nüfus cüzdanı, sahte mühür yapımında kullanılan serigrafi kalıbı, çok sayıda sahte boş tapu senedi, noter matbu kağıtları ve sahte belgeler, isim ve tarih kaşeleri ile sahte belge düzenlemekte kullanılan kırtasiye malzemelerine de el konuldu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.