HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 20 HAZİRAN 2021, PAZAR

Sarı öküz meselesi

11.05.2021 00:00:00
'Sarı öküz meselesi' seslendirme dosyası:

Otlakların birinde, bir öküz sürüsü yaşarmış. Çevredeki aslan sürüsünün de gözü öküzlerdeymiş. Ancak, öküzler saldırı anında bir araya geldiği zaman, aslanların yapacak bir şeyi kalmazmış. Bu yüzden küçük hayvanlarla beslenmek zorunda kalan aslanlar, iyi beslenemediği için bir çare düşünmüşler. 

Topal aslan, yanına bir iki aslanı da alarak, beyaz bayrak çekerek öküz sürüsüne yanaşmış. Öküzlerin lideri Boz Öküz ve yanındakilere tatlı dille konuşmaya başlamış: "Saygıdeğer öküz efendiler. Bugün, buraya sizden özür dilemek için geldik. Biliyorum, bugüne kadar sizlere zarar verdik ama inanın ki, bunların hiçbirini isteyerek yapmadık. Bütün suç hep o sarı öküzde. Onun rengi sizinkilerden farklı ve bizim de gözümüzü kamaştırıyor, aklımızı başımızdan alıyor. Biz de, barışseverliğimizi unutuyor ve saldırganlaşıyoruz. Sizinle bir sorunumuz yok. Verin onu bize, siz de kurtulun ve yine barış içinde yaşayalım." 

Boz Öküz ve heyeti bu sözler üzerine aralarında tartışmış ve teklifi haklı bularak, Sarı Öküz'ü aslanlara vermişler. Bir tek Benekli Öküz karşı çıkmış ama kimseye derdini anlatamamış.  

Bir süre sonra aslanlar yine aynı yöntemle gelip, bu kez Uzun Kuyruk'u istemişler: "Gördünüz mü ne kadar barışseveriz. Sizleri de kararınızdan dolayı kutlarız. Ancak, şu sizin Uzun Kuyruk var ya, kuyruğunu salladıkça nereden baksak görünüyor ve aklımızı başımızdan alıyor. Sizlere saldırmamak için kendimizi zor tutuyoruz. Oysa sizler normal kuyruklusunuz. Verin onu bize, bu konuyu kapatıp, barış içinde yaşamaya devam edelim." 

Boz Öküz ve heyeti, Uzun Kuyruk'u teslim etmiş, yine Benekli Öküz karşı çıkmış. Uzun Kuyruk, aslanların pençesi altında can vermiş.  

Bu olay sürekli tekrarlanmış, her seferinde farklı bahanelerle. Sayıları azaldığından dolayı öküzler zayıflamış, aslanlar ise küstahlaşmış. Artık, hiçbir bahane dahi ileri sürmeden, doğrudan müdahale ederek, "verin bize şunu, yoksa karışmayız" demeye başlamışlar. Öküzler, birer birer aslanların pençesinde can verirken, Boz Öküz ve birkaç öküz kalmış geride. İçlerinden biri liderlerine, "Ne oldu bize, nerede kaybettik bu savaşı? Oysa vaktiyle ne kadar güçlüydük" diye sormuş.  

Boz Öküz, Benekli Öküz'ün sözlerini hatırlayarak, gözleri nemli "Biz" demiş, "Sarı Öküz'ü verdiğimiz gün kaybettik bu savaşı. Sarı Öküz'ü vermeyecektik..."

* * *

Yukarıda okuduğunuz elbette bir hikâye, ama bunu toplumun çeşitli kesimlerine ve olaylarına uyarlamak mümkündür. 

Mesela öküzleri, dünyada yaşayan Müslüman devletler, onları bin bir hile ve desise ile bölen parçalayan aslanları da emperyalist ülkeler olarak düşünerek neleri zamanında yapmamız gerektiğini bir tasavvur edelim.    

Baş emperyalist ülke ABD'nin, 11 Eylül ikiz kuleler saldırısını, Müslüman devletleri, yani hikâyede geçtiği gibi öküz sürüsüne operasyon yapmak için planlandığını anlamalıydık. 

Usame bin ladin bahanesi ile işgal için gelen emperyalistlere Afganistan'ı vermemeliydik. 

Kitle imha silahları yalanı ile Irak'ı işgal için gelen emperyalistlere Saddam'ın Irak'ını vermemeliydik. 

Yer altı kaynaklarına göz dikilen Kaddafi'nin Libya'sına, emperyalistlerin çöreklenmesine müsaade etmemeliydik. 

Siyonist aslanın iştahını kabarttığı, Esad'ın Suriye'sini karıştırarak, emperyalistlere peşkeş çekmeye çalışmamalıydık. 

Üstelik tüm bunları 'aslanlar' kendi güçleri ile yapmıyor, bilakis 'öküzler' arkadaşlarının yok edilmesinde aslanlara destek veriyor. 

Öküzler düşünmüyorlar ki, az bir zaman sonra sıra kendilerine gelecek. 

Öküzlerin başı Boz Öküz de, "ben aslanları memnun edersem daima öküzlerin lideri olarak kalırım" diyor ve her daim öküz kardeşlerimizi aslanlara vermeyelim diye feryat eden Benekli Öküzü de dinlemiyor. 

Oysa Boz Öküz, Afganistan'ı verdiği gün, kendinin de ipini çektiğini er geç anlayacaktır.

 
Alaiddin Özkar / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.