HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Sıcaklar tehlike saçıyor

11.06.2001 00:00:00
Aşırı halsizlik, nefes darlığı, sık nefes alma, hava yetmemesi, çok çabuk sinirlenme, kavgacılık, konsantrasyon güçlüğü, aşırı sıcaklar sonucu ortaya çıkan zihinsel ve davranış sorunlarıdır. Uzmanlar bu sorunları en aza indirmek için özellikle sıcakla sarfedilen tuz ve suyun geri kazanılması gerektiğini vurguluyorlar. Hava sıcaklığının artması vücutta su kaybına ve tansiyonun yükselmesine yol açıyor.

Yaşlılar ve çocuklar

Biyolojik açıdan en hassas organizmalar çocuklar ve yaşlılarınkidir. Sıcak havalarda vücudun susuz kalma riski yüksektir. Bu nedenle sıcak yaz günlerinde çocuklar ve yaşlıların herzamankinden daha çok su tüketmeleri önerilir. Yaşlılar için sorun özellikle dolaşım sistemi ile ilgilidir. Sıcak hava ve yüksek nem oranı kalp ve beyin damarlarına olumsuz etki yapabilir (yaz aylarında enfarktüs ve beyin kanaması vakaları daha sık görülür). Solunum sisteminde de bu mevsimde sorunlara sıkça rastlanır. Küçük yaşta çocuklar için vücudun susuz kalması ateşli havalelere yol açabilir.

İnce giysiler

Yazın naylon ve sentetik ağırlıklı koyu renkli giyecekler yerine, cildin nefes almasını kolaylaştıran ince ve açık renk giysiler tercih edilmeli. Saat 13.00 ile 16.00 arası güneşte kalmamaya dikkat edin. Dışarı çıkacaksanız da zararlı güneş ışınlarından mutlaka korunun.

Spor saatlerine dikkat

Spor yapmak için günün sıcak saatlerini kesinlikle seçmeyin. Aslında en iyisi yaz sporları için doktora danışmakta yarar var. En az yorucu olanı sakin adımlarla yürüyüş olabilir. Yürürken de sıcak saatleri ve çevre kirliliğinin yüksek olduğu yerlerden kaçınmakta fayda var. Yürüyüş sırasında yanınıza bir şişe su alın. Cebinize de, her türlü ihtimale karşı, kimliğinizi ve gerekli durumlarda arınalacak bir telefon numarasını koymayı unutmayın.

Besin zehirlenmeleri

Yaz aylarında, çocuklarda en sık görülen hastalık ishal, dizanteri, tifo ve besin zehirlenmesidir. Hava sıcaklığının artışına paralel olarak hızla üreyen virüsler küçük çocukların vücut direncini düşürür. Hastalıkların önüne geçmekte beslenme ve temizlik önem taşır. Gıdalar iyice kaynatılmalı ve bol su ile yıkanmalı. Çocukların el, yüz ve vücut temizliği çok önemli. İshal olan çocuklara öncelikle bol sulu gıdalar verilmeli. (İshalli çocuğa katı gıda verilir) anlayışı kesinlikle doğru değil. Her türlü meyve suyu ve ayran ile belli oranlarda tuz-şeker katkılı su çocuğa bolca içirilmeli.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.