HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 17 MAYIS 2021, PAZARTESİ

Sola iki parti daha geliyor

23.09.2005 00:00:00
Eski Gaziantep Belediye Başkanı Celal Doğan, 'yeni anayasa' talebiyle dikkat çeken partisini kasım sonunda kuruyor. DİSK Genel Başkanı Çelebi de alternatif platform arayışıyla kolları sıvadı.

İktidara alternatif olabilecek güçlü bir solun eksikliği, yeni arayışları hızlandırdı. DİSK, 14-15 Ekim'de Bolu'da yapacağı toplantıyla yeni bir sol alternatif arayışı başlatırken, geçen mart ayında CHP ile yollarını ayıran eski Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan da yeni bir parti için kolları sıvadı.

Önce yeni bir anayasaParti içi demokraside yeni bir anlayışla hareket edeceklerini belirten Doğan'ın program taslağında, demokrasi ve hukukun üstünlüğüne dayalı yeni anayasa talebi öne çıkıyor, ülkedeki farklılıkların zenginlik olarak algılanması gerektiğine dikkat çekiliyor. Doğan, "Mevcut Anayasa, 12 Eylül rejiminin eseri, ihtilal ve tepki anayasası. Kabul edilişi demokratik olmadığı gibi, özü de demokratik değil. Her ne kadar birtakım değişiklikler yapılsa da, özünde bir değişiklik olmadı. Bu Anayasa'yı Türkiye hak etmiyor. Ülkenin 12 Eylül'den kurtulabilmesinin yolu, yeni bir anayasa yapmasından geçer" dedi.

Partinin vizyonuTürkiye'de gerginliklerin had safhaya vardığını vurgulayan Doğan, yeni partinin vizyonunu şöyle anlattı: "Türkiye şu anda kin ve nefret tohumlarının ekildiği bir ülke oldu. Halkların kavgasına doğru olan gidiş durdurulmalı. Bu konseptle siyaset yapmak isteyenler, kendini güvenlik kuvvetlerinin yerine koyarak suçluları cezalandıracakları yönünde niyet belirtenler var."

DTH ile birliktelerDemokratik Toplum Hareketi' nin (DTH) parti kurmaktan vazgeçtiğini anlatan Doğan, "Eski DEP milletvekilleri Leyla Zana, Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Selim Sadak'ın başını çektiği DTH de bizi kucaklayanlar arasında. DTH parti kurmaktan vazgeçti. Çünkü Türkiye partisi olmak istiyorlar. Bu, bir ittifak değil, partiyi birlikte kuruyoruz" diye konuştu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.