HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Tahran polisinden yeni kısıtlamalar

19.08.2001 00:00:00
İRNA'nın haberine göre, polis tarafından önceki gün yayımlanan bildiride,''Çürümüş Batı kültürünün toplumda yayılmasına karşı polis bu kültürün propagandasını yapanlara karşı sert tedbirler alacaktır" denildi. Bütün işyerlerine ve mağazalara dağıtıldığı belirtilen 2 sayfalık bildiride, köpek ve maymun gibi hayvanların yanı sıra Batılı film ve müzik yıldızlarının resimlerinin basılı olduğu giysileri satanların tutuklanacağı belirtildi. Kafe ve restoranların aşırı makyajlı ve İslami hicab (örtünme) kurallarına uymayan kadınlara servis yapmaları, alışveriş merkezleri ve mağazaların "yasak" şarkılar çalmaları, mağazaların vitrinlerinde kadın iç çamaşırları ve giysisiz cansız manken sergilemeleri yasaklandı. Bildiride, alışveriş merkezlerinin ve mağazaların izinli müzikleri de dışarıdan duyulacak kadar yüksek çalmalarının yasak olduğu belirtildi.

Polis, Tahran'dan önce de geçen Perşembe günü kutsal Kum kentinde "Batı kültürünün yayılmasına karşı" sert önlemler başlatmıştı.

Kum'da polis tarafından yayımlanan bildiride, "Batı tarzı saç kesimi olan erkeklere" karşı da önlemler alınacağı belirtilirken, Batılı film ve müzik yıldızlarının yanı sıra başı açık, müzik aleti çalan insanlar ve minyatürlerin basılı olduğu giysilerin giyilmesi de yasaklanmıştı. Kum'da polis, ayrıca mağaza sahipleri ve çalışanlarınınkravat takmalarının da yasak olduğunu bildirmişti.

Polisin Kum ve başkent Tahran'da uygulamaya başladığı yeni önlemler, son iki ay içinde Tahran'da bazı suçluların halkın gözleri önünde kırbaçlanması uygulamalarının artmasının ardından geldi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.