HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Takvim Yaprağından

21.05.2001 00:00:00
Ebeveynin çocuklarına karşı vazifeleri

1- Ebeveynin çocuklarına yapacağı ilk iyilik onları salih insanların meclislerine götürmesidir. Sahabeden Ümmü Seleme biricik yavrusunu Peygamberimize getirerek; - "Ya Resulallah! Bu sana hizmet edecektir. Ona dua et" dedi.Peygamberimiz de;

- "Allah'ım ona hayırlı evlat ve mal ver" dedi. O çocuk büyüdü, evlendi ve İmam Malik gibi büyük bir alime babalık etme şerefine nail oldu.

2- Güzel bir isim koymak, anne ve babanın çocuklarına karşı olan vazifelerindendir. Allah katında isimlerin en hayırlısı Abdullah ve Abdurrahman'dır. Peygamberimizin ismini koymak sünnettir. Ashaptan birisi oğluna Peygamberimizin ismini koydu. Etrafındakiler buna razı olmadı. Durum Resulullah'a arzedilince;

- "Çocuklarınızı benim ismimle isimlendirin" buyurdu.

3- Vakti gelince çocuk erkek ise saliha bir kadınla, kız ise salih bir erkekle evlendirmek ebeveynin vazifeleri arasındadır.

Cemaatte rahmet vardı

İslam dini bir cemaat dini olup hadis-i şeriflerde bu hususun önemi şöyle vurgulanmaktadır:

- "Cematte rahmet, ayrılıkta azap vardır." (Ahmed b. Hanbel)

- "Allah'ın kudret eli cemaat üzerinedir." (Tirmizi-Fiten)

- "Cemaatten bir karış ayrılan cahiliyye ölümü ile ölür." (Buhari-Fiten)

- "Şüphesiz şeytan cemaatten ayrılan ile beraber hareket eder." (Nesai- Tahrim)


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.