HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Takvim Yaprağından

27.06.2001 00:00:00
Alimin atından sıçrayan çamur

Yavuz Sultan Selim, ordusuyla Mısır seferinden İstanbul'a dönüyordu. Dünyanın en büyük hükümdarı, müslümanların da halifesiydi.

Devrinin büyük alimlerinden İbn-i Kemal de yanıbaşında at sürüyordu. Bir ara İbn-i Kemal'in atının ayağından sıçrayan çamur Yavuz'un kaftanını kirletti. İbn-i Kemal'i bir korku sardı. Vezirler, Padişahın İbn-i Kemal'i cezalandıracağından korkarak geri çekildiler. Yavuz Sultan Selim ise herkesi şaşırtan bir davranışta bulundu. Hiçbirşey olmamış gibi kaftanını çıkartarak;

- "Alimlerin atının ayağından sıçrayan çamurla bulanmış kaftan, bizim en değerli eşyamızdır. Bu kaftan, öldüğümüz zaman tabutumuza örtülmek üzere saklansın." dedi.

Yavuz Sultan Selim öldüğünde bu istek yerine getirildi. O kaftan üstüne örtülüp gömüleceği yere kadar onunla götürüldü.

Kulaktaki küpenin sırrı

Yavuz Selim Han, Mısır seferi sırasında, kölelerin tek kulaklarındaki küpeyi görünce sebebini sorar.

- "Bu tek küpe kölelik işaretidir" diye cevap verilir.

Bu cevabı alan Yavuz, hemen kulağını deldirir ve;

- "Ben de Cenab-ı Hakk'ın kulu ve kölesiyim" diyerek küpe taktırır.

Ataları hep sakal uzattıkları halde, "sakalı ele vermemek için sakalımı kesiyorum" dediği riayet edilen Yavuz'un kulağındaki küpenin en sağlıklı açıklaması bu şekilde kayda geçmiştir.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.