HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Takvim Yaprağından

06.07.2001 00:00:00
Hak yolda büyük düşman

Hak yolunu kesmeğe çalışan batıni ikinci büyük düşman şeytanın ta kendisidir. Şeytan hak yolda pusu kurup oturur ve insana muhtelif cihetlerden gelerek onu saptırmağa çalışır.

- "And olsun ki, (onları saptırmak) için senin dosdoğru yolunda (pusu kurup) oturacağım. Sonra and olsun, onların önlerinden, arkalarından, sağlarından ve sollarından kendilerine geleceğim." (Haşr: 19),

- "Şüphesiz şeytan, sizin için büyük bir düşmandır. Siz de onu düşman tanıyın. Ancak cehennemlik olmanız için sizi kendi hizbine, tarafına davet eder." (Mücadele: 19).

Bu uyarılar Cenab-ı Hakk'ın sonsuz merhametinin bir alameti olup şeytan, insan vücuduna şehvet yoluyla hulul eder. Şehveti tahrik eden ise leziz gıdalardır. Bu sebeple şeytanla mücadelede mideye hakim olmanın rolü büyüktür. İşte hadis-i şerif:

- "Şeytan kanın bedendeki cereyanı gibi insan vücuduna hulul eder. Onun yollarını açlıkla daraltınız."

Hz. Peygamberin misafir karşılaması

Resul-i Ekrem (sav) misafir sever, onlara ikram ve izzette bulunurdu. Zahiri görünüşünü de düzeltir, onları güzel bir görünüşle karşılardı.

Bir gün kapı çalındı. Misafirleri karşılamadan küp içindeki suya bakan Resul-i Ekrem, saçını sakalını düzelttikten sonra kapıyı açtı. Bunu gören Hz. Aişe validemiz; "Sen de mi süsleniyorsun ya Resulallah?" deyince şu cevabı verdi:

- "Ya Aişe! Mü'min kardeşlerini, güzel görünüşle karşılayanları Allah sever."
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.