HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Takvim Yaprağından

19.08.2001 00:00:00
Düşene vurmak yiğitlik değildir

Avusturya İmparatoru 6. Charles ölünce tahtı kızı Marie Therese'ye kaldı. Durumu fırsat bilen Avrupa'daki Hıristiyan devletler, leş kargaları gibi Avusturya'nın başına üşüşerek her tarafından didiklemeye başladılar.

Bu arada Avrupa'daki bazı devletlerin kralları Osmanlı Devletine başvurarak, "Avusturya'dan siz de payınızı almalısınız" dediler. Devrin Osmanlı Sultanı 1. Mahmud bu teklif karşısında sadece Osmanlı tarihçileri değil bütün Avrupalı tarihçiler tarafından da takdir edilen yiğitliği ve anlayışına yakışır şu cevabı verdi:

- "Düşene vurmak yiğitlik değildir. Biz bir şey istersek kılıcımızın hakkıyla alırız. Fırsatçılık yapmayız. Tavsiye ederiz; siz de bu sevdadan vazgeçiniz ve Avusturya'yı kaderiyle başbaşa bırakınız."

İşte bu Sultan'ın vefatı bütün Osmanlı ülkesini mateme boğdu. Halk sokaklara çıkarak "Yetim kodun padişahım" diye ağladı.

NAMAZDA TADİL-İ ERKAN

Hz. Enes'den rivayetle Resulullah Efendimiz şöyle buyurdu:

- "Kim ki abdestini güzel alır, namazını vaktinde kılar, rüku ve sücudunu tamamlar, huşusuna riayet ederse, namaz, beyaz ve parlak olduğu halde yükselir ve (lisan-ı haliyle) benim hakkıma riayet ettiğin gibi Allah da seni korusun, der. Kim ki abdestini güzel almaz, namazı vaktinde kılmaz, rüku, sücud ve huşuuna riayet etmezse, siyah ve karanlık olduğu halde yükselir ve (lisan-ı haliyle) beni zayi ettiğin gibi Allah da seni zayi etsin, der. Ta ki Allahu Teala'nın dilediği yere gittikten sonra bir paçavra gibi dürülür ve adamın suratına çaptırılır." (Taberani).


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.