HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Takvim Yaprağından

22.08.2001 00:00:00
Hâl ile tebliğ

Cenab-ı Hak, dilin kalble, kalbin bedenle ve yaşayışla uyum içinde olması gerektiğini açıklıyor. Söylediğini yapmayanları kınıyor.

- "Kitabı okuduğunuz halde insanlara iyiliği emredip, kendi (nefislerinizi) unutuyor musunuz? Yoksa akıllarınız ermiyor mu?" (Bakara: 44) buyuruyor.

Alemlere hidayet rehberi olarak gönderilen Peygamberimiz (sav) de şöyle buyuruyor:

- "İsra (mirac) gecesinde ateşten makaslarla dudakları kesilen bir kavme uğradım. 'Siz kimsiniz?' diye sordum. Onlar da: 'Biz, iyilikle emredip, yapmayan, kötülükten nehyedip o kötülüğü yapan kimseleriz', dediler."

Bu ayet ve hadis-i şerif, tebliğin etkili olabilmesi için en önemli şartlardan birinin yaşayarak, hissederek tebliğ, hal diliyle gösterme olduğu anlaşılmaktadır.

* * *

YÜZÜKLERDEKİ İBRETLİ SÖZLER

Hz. Ebubekir'in yüzüğünde; "Allah ne güzel kudret sahibidir.",

Hz. Ömer'in yüzüğünde; "Vaiz olarak ölüm sana yeter ya Ömer!",

Hz. Osman'ın yüzüğünde; "Ya bela ve musibetlere sabredersin yahut nedamet edersin.",

Hz. Ali'nin yüzüğünde; "Mülk Allah'ındır" yazılıydı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.