HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Takvim Yaprağından

23.09.2001 00:00:00
Salih kimselerle sohbetin önemi

Muhyiddin-i Arabi Hazretleri huzur için hayatın nasıl tanzim edileceği konusunda devamla şu tavsilerde bulunuyor:

- Kötülüğe, kötülükle karşılık verme. Çünkü böyle bir davranışa Allah Teala "seyyie" ismini vermiştir.

- Salih kimselerle sohbet etmeye çalış. Senin fikir ve düşüncelerine zıt olan kimselerle -şayet hadise çıkaracaksan- ülfet etme.

- Gaflette olanların yanlarına gitme. Nefsani arzularını tatminden başka bir şey düşünmeyenlerle arkadaşlık etme. Onlarla birlikte bulunmak zorunda olursan, onlara nasihat et.

- İhanet etmekten sakın. Çünkü bu hareketin doğru olmaz. Güzel davranışlarınla bu gibi kimseleri kendin gibi düşünmeye sevkedebilirsin.

- İnsanlar arasında öfkeni yenmeye çalış. Bu sayede Allah Teala'yı hoşnud, şeytanı gazaplandırmış, nefsini de terbiye ve ıslah etmiş olursun.

- Allah Teala'yı zikir, Kur'an-ı Kerim'i tilavet, Hak yolundan sapmış olanları irşad, emr bi'l-ma'ruf, nehy ani'l-münkere riayet, dargınları barıştırmak, sadakaya teşvik gibi hususlara riayet et. Kısaca hayra delalet eden bütün hareket ve davranışlara sahip olmaya çalış.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.