HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

Tapulu mallarıyla başları dertte

26.05.2001 00:00:00
Hatay'ın Samandağ İlçesi'nde bir grup vatandaş, 1940 ve 1950'li yıllarda satın aldıkları tapulu arazi ve evlerinin ellerinden alınma endişesini yaşıyorlar. 1971 yılında ölen ve 1997'de vatandaşlıktan silinen Mustafa Şah'tan alınan araziler mahkemelik oldu.

Hatay Devleti kurulduğunda nüfus kaydını yaptıran Mustafa Şah, Hatay'ın anavatana katılışından sonra da burada kalarak 1971 yılına kadar Samandağ'da yaşadı. Antakyalı bir kadınla evlenen Mustafa Şah'ın hiç çocuğu olmadı; eşi de1972 yılında vefat etti.

Hazine dava açtı

O dönemde "ağa" olduğu belirtilen Mustafa Şah, büyük bölümü Kurtderesi Mahallesi'nde bulunan arazilerini, çeşitli dönemlerde, daha çok topraklarında çalışan vatandaşlara sattı. Babadan oğula geçen araziler, bölünmüş ya da başkalarına satılmış. Şimdi Kurtderesi Mahallesi'nde oturan vatandaşlar, Hazine'nin açtığı davalar yüzünden arazilerinin, evlerinin ellerinden alınması endişesi içindeler.

Cemil Berrak adlı vatandaş, arazilerinin evlerinin tapularını göstererek, "Elimizde Türkiye Cumhuriyeti'nin tapusu var. Devlete güvenmeyip kime güvenelim?" diyerek, arazileri, evleri ellerinden alınırsa çocuklarının, torunlarının mağdur olacağını söyledi.

Mustafa Şah'tan satın alınan arazi üzerine, yıllarca Suudi Arabistan'da çalışarak kazandığı parayla ev yaptırdığını anlatan Berrak, şöyle konuştu:

"Şimdi bu evlerimiz ne olacak? Hazine arazimizi alırsa yaptığımız yatırımlar boşa mı gidecek? Mustafa Şah'tan arazi satın alanlar, bu kişinin vatandaşlıktan silineceğini nereden bilsinler? Türkiye Cumhuriyeti'nin nüfus cüzdanıyla tapu dairesinde yapılan satış işleminin geçersiz sayılmasını anlamakta güçlük çekiyoruz.
Megadentist



logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.