HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 TEMMUZ 2021, PAZAR

Tarlamıza dadanan kargalar

24.05.2021 00:00:00
'Tarlamıza dadanan kargalar' seslendirme dosyası:

Özellikle buğday başaklarının olgunlaşmaya başladığı, kızarmaya durduğu demlerde kargaların keyfine diyecek yoktur.

Mısır koçanlarının taneye durduğu hasad mevsimine doğru gidildiği haftalarda da aynı şekilde her mısırın başında karga kümelerinin yoğun mesai yaptıklarını hepimiz biliriz.

Tarlaların köşelerine ve ortalarına ceket giydirilmiş, başına da şapka geçirilmiş insan görünümlü korkulukların da bir zaman sonra pek işe yaramadığı, kargaları korkutmaya yetmediği görülmüştür.

Tarlanın muhtelif köşelerinde hiç kımıldamadan duran korkuluklar, üç-beş gün kargaları kaçırsalar da, zaman içinde kargalar bizzat o korkulukların tepesine konarak hareketsiz olduklarını anlar ve rahat rahat karınlarını doyurmaya devam ederler.

Kargalar başta olmak üzere diğer bin bir çeşit hayvanat ve haşerat hasat mevsimine kadar her ne kadar yeseler de dalında, başağında ve ağaçların dibinde kalanlar yine de o ekimde-dikimde, bakımda ve hasat etmede ter döken insanların karınlarını doyurmaya yeterdi eskiden.

Nüfusun yüzde doksanı tarladan-topraktan kopup şehirlere göç ettikten sonra bir kere toprağın o bereketi kayboldu ve mahsullere dadanan kargalar şekil ve biçim değiştirdi.

Şekil ve biçim değiştiren kargalar bu sefer tarla yerine sofralara ve cüzdanlara dadandı.

Çoluk-çocuğunun karnını doyurmak için insanların sofraya getirdiği ekmeğin lokma lokma, sofraya koyduğu zeytinin tane tane, peynirin gram gram azaldığını görüyorlar, bizzat yaşıyorlar ama kargaları bir türlü kovamıyor, sofralarından ve ceplerinden uzaklaştıramıyorlar.

Günden güne, hatta vakitten vakite bir eksilme var, bir küçülme ve daralma var ama bu eksilmenin, bu küçülmenin sebepleri noktasında dillendirilen rivayetler muhtelif.

Neredeyse tüm ülkelerin kaynaklarını kendi kasalarına ve keselerine bağlamanın yollarını keşfetmiş olan küresel tefeci kargalardan söz edenler var, söz konusu küresel kargalara taşeronluk yapan ve bu arada kendi paylarını da alan yerel kargaların olduğunu söyleyenler var.

Tarlaya dadanan kargaları korkutmak ve tarladan uzaklaştırmak için dikilen korkuluklardan az-çok fayda bekleniyordu eskiden, şimdi yeni icad olan bu karga çeşidi karşısında insanlar çaresiz, hangi korkuluğu nereye diksinler?

 
Aziz Karaca / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.