HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Taş evler kaderine terkedildi

03.10.2001 00:00:00
Karaburun Sivil İnisiyatifi SözcüsüAyhan Akçura, taş örme tekniğiyle yöreye özgü mimari üslubunda yapılan taş evlerin kaderine terk edildiğini belirterek, koruma altına alınmasını istediklerini söyledi.

Akçura, Karaburun Yarımadası'nın çok sayıda taş evinden bugüne ancak 2 bin kadarının gelebildiğini anlattı. Eski yöntemler kullanılarak Karaburun'daki taş ocaklarından alınan siyah ve mor renkli taşlarla örülmüş evlerin son 20 yılda yenilerinin yapılmadığını kaydeden Akçura, "Bu evlerin en önemli özelliği yazın serin, kışın sıcak olmalarıdır. Tercih edilmelerinin en önemli nedeni de dayanıklılığı, sahilden yukarıdaki yerleşim yerlerinde deniz serpintisi ve sert poyraza en iyi dayanan malzeme olan taştan yapılmasıdır" dedi.

Taş evlerin sayısının artmadığını, aksine her geçen gün terk edildiğine işaret eden Akçura, yörenin mimari ve kültürel dokusunun korunabilmesi için evlere özen gösterilmesi gerektiğini söyledi. Akçura, şu bilgiyi verdi: "Taş evlerin koruma altına alınmasını istiyoruz. İçlerinde oturulanların durumu iyi ancak kaderine terk edilenler kısa sürede viraneye dönüyor. Aralarında 200 yıllık olanları bile var. Tarımın azalması, gençlerin iş bulma ümidi ile büyükşehirlere göç etmesi yüzünden nüfus yoğunluğu azalan yarımadada bundan en fazla etkilenenlerden biri de taş evler oldu. Yerel yönetimlerin bu konuya duyarlı yaklaşmasını bekliyoruz. Taş evleri kurtarmak gerekiyor." Bu evlerin baca, kapı, tahta süsleme, kilit ve anahtarları gibi mimariye uygun aksesuvarlarının da ayrı birer zanaat kolu olduğunu anlatan Ayhan Akçura, bu evlerin korunmasının, bu el işçiliği kollarının yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması açısından da önemine işaret etti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.