HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

Tezkere düşeş oldu

19.10.2003 00:00:00
Sabah gazetesinin dünkü manşeti tam da AKP'nin ruh halini ifade ediyor. ABD'li bazı şahinlerin Türk askerinin Irak'a gitmesine soğuk bakmaya başlamasının verdiği rahatlık AKP'li kimi bakanların gayri ihtiyari söylemleriyle içlerini dışa vuruyor. Çıkarılan tezkerenin ABD'ye verilen sözler nedeniyle ve alınan 8.5 milyar dolarlık krediye bağlı olarak çıkarıldığını bu haberle daha iyi anlıyoruz.

AKP'liler şimdi daha rahat. ABD'den parayı aldılar ya, hem de asker gönderme riskinden kurtulacaklar. Ama ABD kolay kolay askerden vazgeçmez, vazgeçse de ödetecek başka bedeller bulur.

Irak'taki gelişmeler ve hükümetin tezkere manevrası sonucu AKP hükümeti, bir taşla üç kuş birden vurdu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Irak'a asker gönderme konusunda şansı yaver gitti. Irak'taki gelişmeler ve hükümetin tezkere manevrası sonucu AKP hükümeti, bir taşla üç kuş birden vurdu.

Bir yandan tezkereyi çıkarıp Washington ile doğan güven bunalımını ortadan kaldıran Erdoğan, hem ABD ile bozulan ilişkileri yeniden düzeltti, hem 8.5 milyar dolarlık kredinin önünün açılmasını sağladı. Erdoğan, "Biz asker göndermeye hazırız" dediği anda bu kez Irak Geçici Yönetim Konseyi ve komşu ülkelerden "Türk askeri Irak'a gitmesin" tepkileri yükseldi. Irak Geçici Konseyi'nden gelen tepkileri ABD yatıştırmakta zorlanınca askerin gidişi de askıya alındı. Irak'a asker gönderilmesine karşı olan AK Parti tabanı da bu gelişmeyle rahatlamış oldu. Erdoğan, tezkere kararıyla şu avantajları yakaladı

1- GÜVEN TAZELEDİ

Erdoğan, bir önceki hükümetin 1 Mart'ta Meclis'ten geçmeyen tezkeresinden farklı bir yöntem kullanarak, bu kez hükümetine yetki aldı. Böylece ABD ile ortaya çıkan güven bunalımı da aşılmış oldu. Hükümet, Amerika'ya "Ben verdiğim sözü tuttum" mesajı verdi.

2- KREDİ ÇÖZÜLDÜ

1 Mart tezkeresinin geçmemesine rağmen Washington yönetimi Türkiye ekonomisini desteklemek için 8.5 milyar dolarlık kredi paketi oluşturdu. Nisan ayında Kongre'den karar çıkardı. Ancak kredi müzakerelerini ağırdan aldı. Tezkerenin geçmesinin netleşmesi üzerine 18 ay içinde 4 eşit taksitle kullanılacak kredi anlaşmasına imza konuldu. Bu piyasayı rahatlattı.

3- IRAK'IN TEPKİSİ

Erdoğan, asker gönderme tezkeresini çıkarmasına rağmen şimdi Türk Silahlı Kuvvetleri'ni Irak'a çağırmakta Washington yönetimi zorlanıyor. Hem Irak Geçici Konseyi'nden, hem de Irak'a komşu ülkelerden "Türk askeri gelmesin" yönündeki açıklamalar ABD'yi zor durumda bıraktı. Irak'ta yeni bir kargaşa çıkmasını istemeyen Washington yönetimi çok istediği Türk askerinden vazgeçme noktasına kadar geldi. Bu da hükümete yaradı.

BM KARARI DOPİNGİ

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin Irak hakkında oybirliğiyle kabul ettiği 1511 sayılı karar da Türkiye'de memnuniyetle karşılandı.

ABD'nin Irak'ın istikrarı için asker talep ettiği diğer ülkelerin uluslararası meşruiyet açısından ön koşul olarak ileri sürdüğü BM kararının çıkması, Washington'ın "Türk askeri ısrarını" değiştirdi. Irak Geçici Yönetim Konseyi'ni Türk askeri konusunda ikna etmeye çalışan Bush yönetimin, kararın ardından Türkiye'den asker talep etmeyeceği görüşü ağırlık kazandı. AKP hükümetinin BM kararını beklemeden Irak'a asker gönderme yetkisini Meclis'ten alması, Washington tarafından "stratejik ortaklığa uygun bir hamle" olarak olumlu karşılandı.

Öte yandan, Bush yönetimindeki görev değişiklikleri de Türkiye'nin işine yaradı. Bu değişiklikler çerçevesinde, Türk askerinin Irak'ta görev yapmasını tekrar masaya yatıran Washington'ın karar mekanizmaları içindeki çelişkiler net bir şekilde ortaya çıktı.

Tüm bu gelişmeleri "Top ABD'de" diye yorumlayan Ankara, Washington'ın Türk askerini istememesi durumunda ilişkilerin bozulmayacağını düşünüyor. Türkiye'nin stratejik ortak olarak ve kendi çıkarlarını hesaba katarak bir karar aldığını vurgulayan kaynaklar, ABD'nin Irak'ta bundan sonra yaşanacak gelişmeleri göze alması gerektiğini belirtiyorlar.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.