HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

Tokyo Film Festivali 27 Ekim'de

28.09.2001 00:00:00
Tokyo şehir merkezindeki Shibuya Ward'da yapılacak olan festival dokuz gün sürecek. 14. Uluslararası Tokyo Film Festivali'nde 140 film arasından, yeni yönetmenlerin yaptığı 14 film Tokyo Grand Prix'si için yarışacak. Birincilik ödülü ise 5 milyon yen. Ayrıca beş kişilik uluslararası jüri, 2 milyon yen'lik Özel Jüri Ödülü'nü de içeren diğer altı ödülü sahiplerine verecek.

Tokyo uluslararası film festivalinde 140 film gösterilecek. 24 ülke ve bölgeden katılan eserlere Tokyo şehir merkezindeki Shibuya Ward sahne olacak. 27 Ekim'den başlayarak dokuz gün sürecek olan 14. Uluslararası Tokyo Film Festivali'nde 140 film arasından, yeni yönetmenlerin yaptığı 14 film Tokyo Grand Prix'si için yarışacak. Nakit ödül ise 5 milyon yen. Ayrıca beş kişilik uluslararası jüri, 2 milyon yen'lik Özel Jüri Ödüdlü'nü de içeren diğer altı ödülü de sahiplerine verecek.

Bu 14 film içinde Mitsutoshi Tanaka'nın yönettiği "Kewaishi( Makyöz) ve Jungi Hanado'nun yönettiği "Bir Kuzunun Ağıtı" adlı iki Japon filmini de var.

Festivalde 1967 'deki " In the Heat of the Night" filmiyle beş Akademi Ödülü kazanan Kanadalı yönetmen Norman Jewison jüri başkanı olacak.

Organizatörlerin söylediklerine göre, festivale, ünlü aktrist Cameron Diaz ve dünyanın değişik yerlerinden misafirler katılacak. Organizatörler 11 Eylül'de New York ve Washington'daki terörist eylemlerden dolayı planlarında bir değişiklik yapmadıklarını da eklediler.

Festivalde gösterilecek olan Amerikan filmleri altyazı çalışmaları için Japonya'ya ulaştı. Özel film gösterimleri bölümünde, "Shrek" ve "Atlantis: Kayıp İmparatorluk" gibi bilgisayar yapımı 17 filme yer verilecek. Ayrıca Francis Ford Coppola'nın "Apocalypse Now Redux" filminin orjinalinden 53 dakika daha uzun olan özel bir versiyonu da gösterilecek.Diaz, sanat harikası bilgisayar grafiklerinin kullanıldığı Shrek'te bir karakterin sesiydi. Diaz, geçen yıl ki festivalin kapanışında gösterilen Amerikan aksiyon filmi " Charlie'nin Melekleri"ndeki rölüyle yine Tokyo film festivaline davet edilmişti fakat katılamamıştı. Asya'daki en önemli festival olan Tokyo Uluslararası Film Festivali, 1985'den buyana iki yılda bir düzenlenirdi ancak 1991'den itibaren her yıl kutlanmaya başladı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.