HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

TSK'dan ABD'ye uyarı

02.08.2001 00:00:00
Dışa bağımlı olmaktan kurtulmak isteyen Türk Silahlı Kuvvetleri, kendi silahını kendi yapmak için teknoloji transferine ağırlık veriyor. Ancak ABD'nin teknoloji transferine yanaşmaması bu ülkeden silah alımının azaltılmasını gündeme getirdi

Amerikan savunma çevrelerinin dergisi olarak bilinen Defense News'ta yayınlanan bir haber-yorumda, Türkiye'nin silah alımlarında ABD ile yaşadığı sorunlar yüzünden bundan sonra mümkün olduğunca başka kaynaklara yönelme eğilimi taşıdığını yazdı.

Türkiye'nin özellikle ABD'nin teknoloji transferi yapma konusundaki isteksizliğinden rahatsız olduğu da haberde yer aldı.

Derginin Ankara ve Washington çıkışlı haberinde, Türk yetkililerinin şu üç konuda ABD'nin kısıtlamalarından büyük rahatsızlık duydukları belirtildi:

-Bell Helicopter Textron firmasıyla birlikte üretilmesi planlanan 50 taarruz helikopterinde kilit bir parça olan görev bilgisayarının Türkiye'de geliştirilmesi talebinin ABD tarafından reddedilmesi.

-Boeing şirketiyle görüşmeleri süren havadan erken uyarı uçağı alımı projesinde ABD'nin, Türkiye'ye teknoloji transferine yanaşmaması.

-ABD yapımı savaş uçağı ve helikopterlerinde kullanılacak elektronik savaş sistemlerinin ABD şirketlerince geliştirilmesi konusunda Washington'ın ısrar etmesi.

Defense News, bu sorunlar yüzünden, Türkiye'nin gelecekteki birçok savunma projesinin ABD dışındaki ülkelerle gerçekleştirilmesi ihtimalinin arttığını belirtti. Kundağı motorlu obüs topu (howitzer) projesinde Türkiye'nin Güney Kore ile önemli bir işbirliği anlaşması imzaladığına dikkati çeken dergi, Ankara'nın bu adımının, Washington'a bir uyarı anlamına geldiğini yazdı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.