HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

Türkİş'ten hükümete SSK mektubu

29.09.2001 00:00:00
Mektupta, önümüzdeki günlerde TBMM genel Kurulu'nda görüşmelere başlanacak yasa tasarısında yer alan birçok hükmün değiştirilmesi istenerek, tasarıdaki değişikliklerin konfederasyonun istemleri doğrultusunda gerçekleştirilmesi talep edildi.Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ve Genel Sekreter Hüseyin Karakoç imzasıyla TBMM'de grubu bulunan partilerin grup başkanvekillerine de gönderilen mektupta, tasarının TBMM komisyonlarında görüşülmesi sırasında konfederasyonun çok önemli gördüğü değişikliklerin yapılmadığı anımsatıldı.

Sosyal Sigortalar Kurumu'nun başkanlığa dönüştürülerek yeniden yapılandırılmasındaki temel amacın kurumu özerk yapıya kavuşturmak olduğuna dikkat çekilen mektupta, tasarı ile kurumun önceki özerk yapısını dahi yitirerek tümü ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı kuruluş haline dönüştürüldüğü vurgulandı.

"SSK'nın Yeniden Yapılandırılmasına"ilişkin yasa tasarısının TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi sırasında konfederasyonun taleplerinin dikkate alınmasının yararlı olacağı belirtilen mektuba, bu taleplerin gerçekleştirilmesi için milletvekillerinin desteğinin kaçınılmaz olduğu kaydedildi.

Türk-İş'in talepleri

Türk-İş mektubunda, yasa tasarısında SSK Yönetim Kurulu'ndaki 7 üyenin çoğunluğunun atama ile göreve geleceğinin öngörüldüğü, seçimle gelen yönetim kurulu üye sayısının ise azınlıkta kaldığı belirtilerek,çoğunluğu atama ile gelen yönetim kurulunun özerkliğinden söz edilemeyeceği bildirildi.

Mektupta, SSK yönetim kurulunun Başkan dahil 8 üyeden oluşması istendi.

Yasa tasarısı ile illerdeki ve ilçelerdeki SSK hastanelerinin mülkü amirin başkanlığında birer "Sağlık İşletmeleri" modeline dönüştürüleceği vurgulanan mektupta, sağlık işletmelerinin, yönetim kurulunda yer alacak belediye başkanlarının siyasi davranışı nedeniylesağlık işletmelerinde verilecek hizmetleri tıkayacağı savunuldu. Mektupta, hastanelerin "sağlık işletmeleri" haline dönüştürülmesinin, kurumun sosyal sigortalar yasasının amacına uygun olmayacağı, bundan ötürü hastanelerin işletme modeline dönüştürülmesi düşüncesinden vazgeçilmesi istendi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.