HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Üniversiteler sorunlu açıldı

02.10.2001 00:00:00
Üniversiteler yeni akademik yıla 'mali ve akademik' sıkıntıların eşliğinde başladı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 2001-2002 Akademik Yılı'nın başlaması dolayısıyla yayımladığı mesajda, insanlığın bilgiye her zamankinden fazla gereksinim duyduğu, bilginin gelişim dinamiklerini belirlediği ve yönlendirdiği bilgi çağında yaşandığına dikkati çeken Sezer, şunları kaydetti:

"İçinde bulunduğumuz bu yeni dönemde ülkeler, yurttaşlarına daha iyi eğitim olanakları sunabilmek için büyük çaba göstermektedirler. Eğitimin en önemli halkalarından olan üniversiteler de çok yönlü katkılarıyla ülkelerin geleceklerine damgasını vurmaktadır. Türkiye'nin bilgi toplumu aşamasına ulaşmasında üniversitelerimizin çalışmaları belirleyici rol oynamaktadır.

Üniversitelerin temel görevleri, ülkenin gereksinim duyduğu bilgili, eğitilmiş, nitelikli insan gücünü yetiştirmek ve bilimsel araştırmalar sonucu üretilen bilgiyi, tüm insanlığın yararına sunmaktır.

Üniversiteler, eğitim ve öğretimde aklın ve bilimin egemen olduğu,özgür düşüncenin yaratıcı düşünceye dönüştürüldüğü, tüm değerleriyle çağdaşlık bilincinin gençlerimize kazandırıldığı, eğitim-öğretim kurumlarıdır.

Bu işlevini yerine getirmesi, üniversitelerde özgür bir ortamın varlığı ile olanaklıdır. Bu özgür ortam, herkesin kendini demokrasi içinde anlatabileceği, bilimsel araştırma ve çalışmaların rahatça yapılabileceği çağdaş üniversiteyi yaratır.

Türkiye'nin laik, demokratik ve tekil niteliklerini koruyarak evrensel değerlerle bütünleşmesi, yaşamın her alanında kendini geliştirmesi, dünyadaki dönüşümlere koşut olarak kendini yenilemesi vetüm bunlarla birlikte çağdaş uygarlığın güçlü bir ortağı durumuna gelmesi, üniversitelerimizden yetişecek gençlerimiz sayesinde olanaklı olacaktır."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.