logo
04 ARALIK 2023

Ünlü futbolcular ve Fatih Terim'in de adının geçtiği dolandırıcılık davası: Kazandırırken Seçil'dim, kazandıramayınca dolandırıcı oldum

Yüksek kar getirili özel ve güvenilir fon vaadiyle pek çok kişiyi yaklaşık 25 milyon dolar dolandırdığı iddia edilen banka şube müdürü Seçil Erzan hakim karşısına çıktı ve "Kazandırırken Seçil'dim, kazandıramayınca dolandırıcı oldum" dedi.
21.11.2023 10:43:00 / Güncelleme: 21.11.2023 11:02:12
AA
Ünlü futbolcular ve Fatih Terim'in de adının geçtiği dolandırıcılık davası: Kazandırırken Seçil'dim, kazandıramayınca dolandırıcı oldum
Ünlü futbolcular ve Fatih Terim'in de adının geçtiği dolandırıcılık davası: Kazandırırken Seçil'dim, kazandıramayınca dolandırıcı oldum
 "Yüksek karlı gizli fon" vaadiyle yaşanan dolandırıcılık iddiasıyla aralarında Emre Belözoğlu, Arda Turan Fernando Muslera gibi isimlerin de bulunduğu müştekilerin şikayeti üzerine başlatılan soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 7 sanığın yargılanmasına başlandı.

İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya 4'ü tutuklu 6 sanık ve tarafların avukatları katılırken 1 tutuksuz sanık Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Aralarında Emre Çolak ve Volkan Bahçekapılı'nın da bulunduğu bazı müştekiler de duruşmada hazır bulundu.

Kimlik tespitinde sanık Seçil Erzan, mesleğini jeoloji mühendisi olarak açıkladı ve ikametgah adresinin olmadığını belirtti.

Denizbank avukatı ve bazı müşteki avukatları davaya katılma talebinde bulundu.

Duruşmada savunma yapan sanık Erzan, 20 yıl boyunca, banka müdürü olarak çalıştığı sürede hata yapmadığını, dolandırıcı olmadığını iddia etti.

2011'den 2020'ye kadar yakınlarının kendisine değerlendirmesi amacıyla parasını verdiğini, kendisinin de halka arz gibi yöntemlerle parayı işleme koyduğunu, verdiği sözü tutamadığı zaman ise kredi çekerek ödediğini iddia eden sanık, ortak faydanın "paradan para kazanmak" olduğunu ancak kendisinin bu paradan komisyon almadığını öne sürdü.

Sanık Erzan, Galatasaray futbol kulübünün oyuncularıyla yakın olduğu dönemde paralarını değerlendirme konusunda oyunculara destek olduğunu, kimsenin parasını zimmetleyerek üstüne almadığını savundu.

"Faiz adı altında aza tamah etmemeleri beni bu hale getirdi"

Kendisinin dolandırıldığını iddia eden Erzan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İyi bir müdürdüm, çok çalışkandım, işimi severek yapıyordum dolayısıyla o camiada benim bilinirliğim oldu. İş dışında da görüştük, sosyal hayatlarımızı paylaşmaya başladık. Onlar benim, ben de onların özel hayatında bilgi sahibiydim. Faiz adı altında aza tamah etmemeleri beni bu hale getirdi. Ana para ödeniyordu. Şubattan sonra ben baskı altına girdim. Bu insanlar 7/24 beni rahatsız ettiler, arabama GPS taktılar, bankada esir alındım, önüme mermi koydular, beni tehdit edip 'Bankadan, seni işten attıracağız' diye tehdit ettiler. Bakiyenin birilerinin evlerinde, arabasında, kolundaki saatlerinde yazlıklarında, cebinde olduğunu biliyorum ben." dedi.

"Fatih Terim 'ne isityorsan onu yap' dedi"

2020'de kendisini tanıyan bir kişinin fon adı altında olmadan "Ne istiyorsan onu yap." diyerek para teslim ettiğini söyleyen sanık Erzan'a mahkeme başkanının bu kişinin kim olduğunu sorması üzerine önce ismini vermeyen sanık, başkanın ısrarla yeniden sorması üzerine bu kişinin Fatih Terim olduğunu söyledi. Erzan, şöyle konuştu:

"O dönem kulüpten ayrıldı. Bir şekilde her istediğinde para ödedim. İstediği para bana verdiği paradan çok fazla olmaya başladı ve ben orada 'hayır' diyemedim. İlk bana verdiği 300 bin dolardı. İstediği zaman 50-100 bin gibi ona geri gönderiyordum. Ben bu arada ipotek verdim araba sattım bir şekilde devam ettirdim."

Erzan, Fatih Terim'le aralarında para alışverişi olduğunu ancak kendisine borcu olmadığını belirterek, Fernando Muslera'nın ana parasından 500 bin dolar ödenmediğini söyledi.

"Emre Çolak 3 milyon 200 bin dolar, Emre Belözoğlu 4 milyon 200 bin dolar verdi"

Müşteki Emre Çolak'ın kendisine 3 milyon 200 bin dolar, Emre Belözoğlu'nun 4 milyon 200 bin dolar verdiğini ancak geri almadıklarını anlatan sanık, müşteki Arda Turan'ın teslim ettiği miktarı daha sonra yazılı beyanda bulunarak sunacağını söyledi.

Sanık, Ayhan Akman'la aralarında para alışverişi olduğunu, kendisine teslim ettiği paradan çok daha fazla parayı Akman'a ödediğini ifade ederek, Akman'ın diğer mağdurların oluşmasına neden olan kişilerden biri olduğunu iddia etti.

Duruşma savcısının, "İletişime geçtiğinizde paraları ne diyerek aldınız?" sorusu üzerine sanık, "Benim müşterilerimden 2 kişi hariç, 'fon' adı altında kimseden para almadım. Söylemek zorunda olduğum birkaç kişi oldu o da şubat ve mart aylarında. Evrak gönderdiler 'bir fon varmış' diye, 'fon' dediğim insanlar oldu, Emre Belözoğlu'na 'fon var' dedim. Volkan Bahçekapılı'nın referansıyla geldi çünkü o da başkasının referansıyla biliyordu." diye konuştu.

"Kazandırırken Seçil'dim, kazandıramayınca dolandırıcı oldum"

Sanık Erzan, savunmasının sonunda, "Kazandırırken Seçil'dim, kazandıramayınca dolandırıcı oldum." sözlerini kullandı.

Duruşmada söz verilen müşteki Emre Çolak, "bankanın yatırım fonu vaadiyle ve kurumsallığına inanarak kandırıldığını, 3 milyon 212 bin doları kardeşi Emrah Çolak'ın bankaya elden teslim ettiğini" söyledi.

Çolak, ayrıca parayı vermesinden birkaç gün sonra belge aldığını ancak geri ödeme yapılmadığını kaydetti.

"Yşadığım vicdan azabını kendi paramı kaybetsem yaşamazdım"

Müşteki Volkan Bahçekapılı ise sanık Erzan'ın kendisini 3-4 kez "Acil paraya ihtiyaç var." diyerek aradığını ancak o dönem kendisinin bu fona girmediğini aktardı.

Eşi Buse Terim Bahçekapılı'nın da bu fona para yatırdığından haberi olduğunu, kuzeni Emre Belözoğlu'na bu fondan bahsettiğini kaydeden Bahçekapılı, "Maddi zararım yok ama burada bir kefalet söz konusu, bundan yaşadığım vicdan azabını kendi paramı kaybetsem yaşamazdım. Sanık bana Mehmet Aydoğdu ve Hakan Ateş'in başında olduğu, 20 kişinin olduğu özel fon bulunduğunu söyledi. Ben bankanın kurumsallığına güvendim." diye konuştu.

Denizbank'ın davaya katılma talebi reddedildi

13 saat süren duruşmanın ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar Atilla Yörük ve Nazlı Can'ın tutuklulukta geçirdiği süre ile mevcut delil durumunu dikkate alarak tahliyelerine karar verirken diğer tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına hükmetti.

Denizbank'ın suçtan doğrudan zarar görmemesi nedeniyle davaya katılma talebinin reddine hükmeden heyet, diğer müştekilerin katılma taleplerinin daha sonra değerlendirilmesini kararlaştırdı.

Sanıkların telefonlarına ilişkin suç tarihinden itibaren son 6 aylık arama ve baz kayıtlarına ilişkin raporun BTK'den istenmesine hükmeden heyet, Denizbank Genel Müdürlüğüne yazı yazılarak Büyükdere şubesinin olay tarihinden itibaren geriye doğru 6 aylık kamera kayıtlarının istenmesine karar vererek duruşmayı 12 Ocak'a erteledi.

65 yıla kadar hapisleri istendi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Seçil Erzan'ın bir bankanın Levent'teki şubesinde müdür olarak çalıştığı ve müşteki Bülent Çeviker'den kişisel güven ilişkisine dayalı 2 milyon dolar alarak yüksek kar vaadiyle yeniden kendisine iade edeceğini bildirdiği kaydediliyor.

İddianamede, müşteki Bülent Çeviker'e para karşılığında yazılı evrak verildiği ancak daha sonra Çeviker'in Erzan'a ulaşmaya çalışsa da ulaşamadığı, durumu bankaya bildirdiği, banka tarafından araştırma yapıldığı, Erzan hakkında suç duyurusunda bulunduğu ifade ediliyor.

Sanık Erzan'ın bu yöntemle futbolcular, iş adamları ve çeşitli meslek gruplarından müştekilere, yüksek kar getirisi bulunan güvenilir bir fon bulunduğunu ve yine kamuoyunda tanınan Fatih Terim, Hakan Ateş gibi isimlerin bu fona dahil olduğunu söyleyerek, müştekileri bu fona para yatırmaya ikna ettiği anlatılan iddianamede, gerçekte ise böyle bir fonun hiç olmadığının tespit edildiği anlatılıyor.

İddianamede, Erzan'ın, müştekilerin verdiği paralara ilişkin sahte belgeler oluşturarak, bu belgelere bankanın kaşesini ve ıslak imzasını atarak müştekilere teslim ettiği ve dolandırıcılık kastıyla hareket ettiği kaydediliyor.

Sanık Erzan'ın "özel belgede sahtecilik" ve "tacir veya şirket yöneticisi olan ya da şirket adına hareket eden kişilerin ticari faaliyetleri sırasında, kooperatif yöneticilerinin kooperatifin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık" suçlarından 66 yıldan 216 yıla kadar hapsi istenen iddianamede, sanıklar Ali Yörük, Kerem Can, Hüseyin Eligül, Nazlı Can, Atilla Yörük ve Asiye Öztürk'ün ise aynı suçlardan 3 yıl ve 65 yıl arasında değişen oranlarda hapisle cezalandırılması talep ediliyor.
İstanbul'da da hissedildi
Gemlik'te 5.1 büyüklüğünde deprem
5.1'lik deprem sonrası Ahmet Ercan'dan açıklama
'Bu deprem öncüdür'
Otomotiv satışlarında 1 milyon barajı aşıldı
Tüm zamanların rekoru kırıldı
TÜİK enflasyonu yine ENAG'ın yarısı
Yıllık enflasyon kasımda yüzde 61.98 oldu
ENAG enflasyon verilerini açıkladı
Yıllık enflasyon yüzde 129,27
Akşener'e yaptığı teklifi açıkladı
'Kabul etmezlerse önümüze bakacağız'
4 kişi öldü, 9 kişi yaralandı
İsrail, hastane kapısında bekleyenleri vurdu
'Uluslararası hukuka saygı duyma zamanı geldi'
UCM Başsavcısı İsrail'i uyardı
İsrail ordusundan kara harekatı açıklaması
İşgal genişlemeye devam edecek
Naci Hoca'dan açık uyarı...
Konu deprem ve bağımsızlık
Cari açık verdiğimiz 281 ürün tespit edildi
'Bakanlık yüksek açıktan hoşnut değil'
Sel ve deprem vurdu
Kentin turizmi ağır darbe aldı
Döviz açığının ilacı
Türkiye maden zengini
Beşiktaş'ın yeni başkanı Hasan Arat
Serdar Adalı'ya fark attı
'Her alanda ilerlerken kültürde zayıflıyoruz'
İlber Hoca'dan çarpıcı 'devlet' uyarısı
İstanbul'da da hissedildi
Gemlik'te 5.1 büyüklüğünde deprem
5.1'lik deprem sonrası Ahmet Ercan'dan açıklama
'Bu deprem öncüdür'
Otomotiv satışlarında 1 milyon barajı aşıldı
Tüm zamanların rekoru kırıldı
TÜİK enflasyonu yine ENAG'ın yarısı
Yıllık enflasyon kasımda yüzde 61.98 oldu
ENAG enflasyon verilerini açıkladı
Yıllık enflasyon yüzde 129,27
Akşener'e yaptığı teklifi açıkladı
'Kabul etmezlerse önümüze bakacağız'
4 kişi öldü, 9 kişi yaralandı
İsrail, hastane kapısında bekleyenleri vurdu
'Uluslararası hukuka saygı duyma zamanı geldi'
UCM Başsavcısı İsrail'i uyardı
İsrail ordusundan kara harekatı açıklaması
İşgal genişlemeye devam edecek
Naci Hoca'dan açık uyarı...
Konu deprem ve bağımsızlık
Cari açık verdiğimiz 281 ürün tespit edildi
'Bakanlık yüksek açıktan hoşnut değil'
Sel ve deprem vurdu
Kentin turizmi ağır darbe aldı
Döviz açığının ilacı
Türkiye maden zengini
Beşiktaş'ın yeni başkanı Hasan Arat
Serdar Adalı'ya fark attı
'Her alanda ilerlerken kültürde zayıflıyoruz'
İlber Hoca'dan çarpıcı 'devlet' uyarısı

11 yıl sonra gelen galibiyet

Yılport Samsunspor, 11 yıllık deplasman galibiyeti hasretini Yutel Adana Demirspor'u yenerek sonlandırırken, bu sezonki birçok ilki de bu maçta yaşadı
04.12.2023 12:10:00
İhlas Haber Ajansı
11 yıl sonra gelen galibiyet
11 yıl sonra gelen galibiyet
Süper Lig'de 14 hafta geride kalırken, Samsunspor ilk dış saha galibiyetini 8. deplasman maçında aldı. Ligde daha önce oynadığı 7 deplasman maçında 6 mağlubiyet, 1 beraberlik alan Samsunspor, bu sezon evinde hiç maç kaybetmeyen Adana Demirspor karşısında kötü gidişata son verdi.

11 yıl sonra gelen galibiyet

Adana Demirspor'u deplasmanda 3-2 yenen kırmızı-beyazlılar, Süper Lig'de 11 yıllık deplasman galibiyeti hasretine de son vermiş oldu. Adana Demirspor'u Oliver Ntcham, Carlo Holse ve Marius Mouandilmadji'nin golleri ile geçen Samsun temsilcisi; bu sezon Sivasspor, Kayserispor, Galatasaray, Antalyaspor, Çaykur Rizespor, MKE Ankaragücü ve Pendikspor deplasmanlarından galibiyet alamadan ayrıldı.

Samsunspor, Süper Lig'de son deplasman galibiyetini ise Teknik Direktör Mesut Bakkal yönetiminde 2011-2012 sezonunda 1 Nisan 2012'de Carlos Carvalhal'ın çalıştırdığı Beşiktaş'a karşı almıştı. Samsunspor, kümede kalma mücadelesi verdiği o sezonda Murat Yıldırım'ın attığı golle deplasmandan 1-0 galip ayrılmıştı. Böylece Samsunspor'un ilk deplasman galibiyeti de 11 yıllık aranın ardından bu hafta Adana deplasmanında geldi.

Birçok 'ilk' yaşandı

Bu sezon ilk deplasman galibiyetini alan Samsunspor ayrıca oynadığı 14 karşılaşma arasında en çok gol attığı maçı da geride bıraktı. Samsunspor bu sezon Sivasspor, Kayserispor, Gaziantep FK ve Beşiktaş'a 1'er gol, Galatasaray, Hatayspor ve İstanbulspor'a da 2'şer gol atma becerisi göstermişti.

Fenerbahçe, Antalyaspor, Çaykur Rizespor, Başakşehir, Ankaragücü ve Pendikspor maçlarında gol sevinci yaşayamayan Samsunspor, Adana Demirspor maçında 3 kez fileleri sarsarak bu sezon en çok gol attığı maçı oynamış oldu. Aldığı galibiyet ile 1 basamak yükselerek 18. sıraya yerleşen kırmızı-beyazlılar, 2 maçlık mağlubiyet serisine de son verdi ve Adana Demirspor'a bu sezon ilk iç saha mağlubiyetini yaşatmış oldu.

Hafta içi Türkiye Kupası 4. Tur'da Tokat Belediye Plevnespor ile karşılaşacak Samsunspor, 9 Aralık Cumartesi günü saat 16.00'da ise 15. hafta mücadelesinde ligin formda ekiplerinden Kasımpaşa'yı konuk edecek. İHA

Gaziantep FK, 2 haftadır kayıp

İstikrar yakalayamayan Gaziantep FK, 2 haftadır yeniliyor
04.12.2023 11:50:00
Anadolu Ajansı
Gaziantep FK, 2 haftadır kayıp
Gaziantep FK, 2 haftadır kayıp

Trendyol Süper Lig'in 14. haftasında deplasmanda Kasımpaşa'ya 4-2 yenilen Gaziantep FK, son iki haftadır sahadan puansız ayrılarak düşüşe geçti.

Süper Lig'in geride kalan 14 haftasında 5 galibiyet ve 9 mağlubiyet sonucunda 15 puan elde eden kırmızılı-siyahlı takım, istikrarsız bir görüntü verdi. Gaziantep temsilcisi, ligin 14 haftalık periyodunda Fenerbahçe, EMS Yapı Sivasspor, TÜMOSAN Konyaspor, Galatasaray, Mondihome Kayserispor, RAMS Başakşehir, Beşiktaş, MKE Ankaragücü ve dün Kasımpaşa'ya yenildi.

Ligin 5. haftasından bu yana teknik direktör Marius Sumudica yönetiminde maçlara çıkan Gaziantep FK, İstanbulspor, Yılport Samsunspor, Bitexen Antalyaspor, Çaykur Rizespor ve Corendon Alanyaspor'u ise yenmeyi başardı.

Süper Lig'in geride kalan bölümünde rakip fileleri 14 kez havalandıran Güneydoğu temsilcisi, kalesinde ise 22 gole engel olamadı. Gaziantep FK, ligde beraberliği olmayan tek takım konumunda bulunuyor.

Son 2 maçtan puansız ayrılan kırmızı-siyahlı ekip, ligin 15. haftasında evinde Trabzonspor ile karşılaşacak. AA

Stoilov, Göztepe'yi kendine getirdi

Göztepe'nin yeni teknik direktörü Stanimir Stoilov, sarı-kırmızılıların başında çıktığı ilk 2 maçında 2 galibiyet alarak yenilgi yüzü görmedi. İzmir ekibi bu süreçte rakip filelere 5 gol atarken kalesini ise gole kapatmayı başardı
04.12.2023 11:10:00
İhlas Haber Ajansı
Stoilov, Göztepe'yi kendine getirdi
Stoilov, Göztepe'yi kendine getirdi
Trendyol 1. Lig ekiplerinden Göztepe'de teknik direktör Radomir Kokovic ile yolların ayrılmasından sonra takımın başına geçen Stanimir Stoilov, sarı-kırmızılı takımın başında çıktığı ilk 2 maçında kusursuz bir performans sergiledi.

Bulgar teknik adam Göztepe'nin başında çıktığı ilk maçında Tuzlaspor'u 2-0 yenerken, ikinci maçında ise Giresunspor'u 3-0'lık skorla geçmeyi başardı. Bu süreçte rakip filelere 5 gol atan Göztepe, kalesini ise gole kapatmayı başardı. 56 yaşındaki teknik adam iki maçlık bu performansı gelecek hafta oynanacak Gençlerbirliği maçını da yansıtıp 3'te 3 yapmayı hedeflediği öğrenildi.

Göz-Göz zirveye doğru

Trendyol 1. Lig'in 14. haftasında Giresunspor'u 3-0'lık net bir skorla geçen Göztepe, üst sıralar için mücadele verdiği rakiplerinin puan kaybetmesiyle altın değerinde bir 3 puan almış oldu.

Sarı-kırmızılıların birebir rakiplerinden Kocaelispor, Ümraniyespor'a mağlup olurken; Bandırmaspor ise Tuzlaspor ile berabere kaldı. Durum böyle olunca 4. sıradaki 26 puanlı Göztepe, 3. sıradaki Bandırmaspor'la puanını eşitlerken, ikinci sıradaki Kocaelispor'la arasındaki puan farkını ise 3'e indirdi. İHA

Daçka, Cholet Basket ile karşılaşacak

Darüşşafaka Lassa, Şampiyonlar Ligi'nde yarın Cholet Basket'e konuk olacak
04.12.2023 10:00:00
Anadolu Ajansı
Daçka, Cholet Basket ile karşılaşacak
Daçka, Cholet Basket ile karşılaşacak

Darüşşafaka Lassa Erkek Basketbol Takımı, Şampiyonlar Ligi C Grubu beşinci hafta maçında yarın Fransa temsilcisi Cholet Basket ile deplasmanda karşı karşıya gelecek.

La Meilleraie Spor Salonu'nda oynanacak mücadele, TSİ 22.00'de başlayacak. Grupta oynadığı 4 karşılaşmada 2 galibiyet ve 2 mağlubiyet yaşayan yeşil-siyahlılar, evindeki maçta Cholet Basket'e 91-80 mağlup oldu.

Cholet Basket de Darüşşafaka Lassa ile aynı performansı ortaya koyarak 4 maçta 2 galibiyet elde etti. Darüşşafaka Lassa, gruptaki son maçında ise son sıradaki Riga'yla sahasında karşılaşacak. AA

logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 624 09 99
E-posta: internet@yenimesaj.com.tr gundogdu@yenimesaj.com.tr


WhatsApp iletişim: (542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2023

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez. Sözleşmesiz yazar, muhabir ve temsilcilere telif ödemesi yapılmaz.