HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 08 MAYIS 2021, CUMARTESİ

Uygar Türkiye

04.05.2021 00:00:00
'Uygar Türkiye' seslendirme dosyası:

Gerçekten bazı sorular kafama takılıyor ve bu sorular karşısında sonuca gidemiyorum. Bazı insanlar, Türkiye Cumhuriyeti'ni yok sayıyorlar. Bu insanların çoğu tarihte 16 Türk devleti kurduğumuzu da unutuyorlar. Oturup kalkıp Osmanlı da Osmanlı, tutturmuş gidiyorlar.

Tamam, 1299 yılından 20. yüzyıla kadar yani 650 yıllık zaman diliminde Anadolu'ya egemen olan ve yöneten Osman Bey'in soyudur. İyisi ile kötüsü ile saygı duyarız ve duyuyoruz da. 1699 tarihine kadar toprak kaybetmemiş hatta toprak kazanmış bir yönetimdir. Ama tarihte adı geçen, Duraklama, Gerileme devirlerine baktığımız zaman 1299 yılındaki toprakların korunmadığını görüyoruz. Ama özellikle tutucu kesimin ağzından Osmanlı soyu düşmüyor.

Tarihe bakalım, ülkemizde yaşayan insanlar neden biz Hun Türküyüz, Göktürk torunuyuz demiyor da sadece Osmanlı torunuyuz diyor? Sorun Türklük ise ilk Türk devleti Hunlardır. Neden ben Fatih'in, Yavuz'un torunuyum diyorlar da ben Teoman'ın torunuyum demiyor. Bu insanlar Osmanlıdan başka devlet adı mı bilmiyorlar yoksa?

Ulus olarak tarihimize sahip çıkmak gerekmez mi? Koskoca Göktürk Devleti'ni yok sayamayız. Ha, saltanattan yana olanlar, padişahların kulu olmaktan hoşlananlar elbette ki Osmanlı'ya yapışacaklar. 

Göktürk ve Hazar Devletleri bugünkü Avrupa kadardı. Bu devletleri kuranlarla öğünmeyeceksiniz ama sonunda Kızılırmak boylarına sıkışmış bir Osmanlı ile öğüneceksiniz! 

Sakın yanlış anlaşılmasın, ben Osmanlı Devleti'ni küçümsemiyorum. Ben tarihte tek Türk devleti olarak gösterilmek istenen Osmanlı'yı göklere çıkarıp diğer Türk Devletlerini akıllarına bile getirmeyenleri eleştiriyorum.

Arap harflerini kutsallaştıran zihniyet, Göktürk, Uygur alfabelerini ağızlarına almaz ve yeni Türk alfabemizi küçümserler. Bunların kafa yapılarına baktığımızda Türklükle ilgilerinin olmadığını görürüz. Evet, bu insanların Türklükle ilgileri yok ama bunların yobazlıkla ilgileri var. Ülkeyi yönetenlerin şatafatlı hayatları ile yalakalıkla ilgileri var.

Her 24 Nisan'da sesler yükselir. Yok, Türkler Ermenileri katletti. Soykırım uyguladı, diye. Bu yaklaşım Ermeni Lobisi'nin güçlü oluşundan kaynaklanan siyasi bir olgudur. Ama dedelerimizden, nenelerimizden kış gecelerinde Ermeni katliamını çok dinlemişizdir. Ermeni çetelerinin Kars'ta, Artvin'de, kısaca Doğu Anadolu'da binlerce Türk'ü yok ettikleri o zamanlarda yaşayan insanlardan günlerce dinlemişizdir.

Şükür ki Bruce FEİN Beyaz Saray'da arşiv araştırması yaptı. O meşhur olayda Ermenilerin, 2 milyon Osmanlı Müslüman'ını katlettiği ortaya çıktı. Bruce FEİN, Ermeni katliamının son derece asılsız olduğunu ortaya koydu. Ama biz bunu bile kullanamadık.

Atatürk diyor ki: "Bu ulus, hiçbir zaman hür olmadan yaşayamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır." Evet, 20. yüzyılda Türkiye aydınlanma hareketinin mimarı elbette ki Atatürk'tür. Yalnız Anadolu'da yaşayanların değil tüm ezilmiş ülkelerin aydınlanmasına katkıda bulunmuştur. 

Ulusal bilincin oluşması, kendi kimliğimize kavuşmamız elbette ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşu ile başlamıştır. Ulusal bilincin toplumsallaşması ulusal bayramlarla olur. Ne yazık ki ulusal bayramlarımız ya hiç kutlanmıyor veya geçiştiriliyor.

Biz ulus olarak, bağımsız olarak, demokrat olarak yaşamak istiyoruz. Unutmayalım ki, siyasi iktidarlar devlet değil, devleti yönetenlerdir.

 
Ekrem Yazar / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.