HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

UYKUNUZ KAÇMASIN

08.07.2001 00:00:00
Uzmanlar, yaz aylarında uyku şikayetlerinin arttığını söylerken deliksiz bir uyku için, "Hava çok sıcak da olsa üstünüz açık yatmayın" önerisinde bulunuyorlar

Havaların giderek ısındığı, şu günlerde uykusuzluktan şikayet edenlerin sayısı artıyor. Yılın diğer mevsimlerinde uykusuzluk sorunu çekmeyenler bile, sıcak havalarda uykuya dalmakta zorlanıyor. Uzmanlar, gerek sıcak, gerek akşamları biraz fazla kaçırılan yemekler, gece geç vakit yatağa girme gibi nedenlerden dolayı yazın uykusuzluk ya da kötü uyku şikayetlerinin artığını söylerken, "Uyku sırasında vücut ısısı doğal olarak düşer. Bu durum melatonin hormonunun üretimini artırır ve uykuyu kolaylaştırır. Yaz gecelerindeki yüksek ısı ise vücut ısısının düşüşünü azaltır ve doğal ritmi bozar" diyorlar. Yaz aylarında uyku düzenini bozan bir diğer etken de üstü açık yatmak. "Bu çok yanlış" diyen uzmanlar, hava çok sıcak olsa bile en azından bir çarşafla örtünerek uyumayı öneriyorlar. Çünkü en sıcak gecelerde bile sabaha karşı ısı düşer. Eğer üstünüz açıksa ve terlemişseniz, ürperirsiniz, bu da uykunuzu bozar" diyorlar.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.