HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Yanlış tedavi felç etti

28.06.2001 00:00:00
4 yaşındaki oğlunun yanlış tedavi sonrasında yürüme fonksiyonunu kaybettiğini iddia eden Tuncay Vari, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu

Kartal Adliyesi'ne gelen Tuncay Vari, avukatı Osman Karahan aracılığıyla şikayet dilekçesini Kartal Cumhuriyet Savcılığı'na verdi.

Vari, dilekçesinde Başhekim Necmi Kurt, Başhekim Yardımcısı Recep Demirağ, Dr. Vural Kartal ile olay günü nöbetçi olan doktor ve hemşirenin, "ağır kusur ve ihmal sonucu, yanlış tedavi uygulayarak hastayı felç etmek suçunu işlediklerini" iddia etti.

Tuncay Vari, ayrıca bu kişilerin "görevlerini savsakladıklarını ve suçlarını örtmek için resmi evrakta tahrifat yaptıklarını" ileri sürdü.

Avukat Karahan da, Sağlık Bakanlığı ve İstanbul Valiliği aleyhine 100 milyar liralık tazminat davası açacaklarını bildirdi.

'Gökhan komaya girdi'

Tuncay Vari, oğlu Gökhan'ın yaklaşık 3 ay önce aniden rahatsızlanıp yürürken sendelemeye başladığını söyleyerek, tedavisi için de Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürdüklerini belirtti.

Baba Vari, olayı şöyle anlattı:

"Tahliller incelendiğinde, oğlumu enfeksiyon bölümüne yatırarak felç geçirdiğini söylediler. Benden 'Octagam' adlı ilacı almamı istediler. İlaç oğluma verildikten sonra Gökhan, daha da fenalaşarak komaya girdi.

Anestezi uzmanı, oğlumun acilen Yoğun Bakım Ünitesi'ne kaldırılmasını istedi. Ancak ölmek üzere olduğu söylenen oğlumun, bu hastanede yer olmadığından Özel Umut Hastanesi'ne götürmemizi söylediler. Ben de çocuğu bu hastaneye götürdüm, hemen yoğun bakıma aldılar."

Oğlu Gökhan'ın 45 gün bu hastanede kaldığını ifade eden Vari, "Yürürken sadece biraz sendeleyen ve gülerek hastaneye giden oğlum, ölümden döndü. Şimdi kolları ve bacakları felçli. Yüzde 60 oranında özürlü oldu. Halen idrarını kanlı olarak yapıyor" dedi.

İlacı yanlış kullanmışlar

Oğlunun kötüleşmesi üzerine "Octagam" adlı ilacı aldığı firmaya gittiğini ve ilaçla ilgili bilgi edindiği anlatan Tuncay Vari, "Aldığım bilgiye göre, hastanede ilacı yanlış kullanmışlar. En az 2 saatte vücuda verilmesi gereken ilaç, çok kısa sürede verilerek vücutta tahribata neden olmuş" diye konuştu.

Başhekim: 'hastanenin kusuru yok'

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Necmi Kurt da, araştırma ve incelemesi sonucunda hastanenin bir kusuru olmadığını söyleyerek, "Yargı süreci sırasında bilirkişi, hastayı haklı mı bulur, haksız mı bulur bilemem" dedi.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri de, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdiler.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.