HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 15 MAYIS 2021, CUMARTESİ

Yeni bir tek sınav hakkı

15.09.2005 00:00:00
Milli Eğitim Bakanlığı, özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını kazanlar ile  ÖSYM'nin yapacağı ek yerleştirmede üniversiteye kayıt yaptırma hakkı elde edecek olanlara yeni bir "tek ders" sınav hakkı daha tanıdı.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Necat Birinci'nin, Bakan adına yayımladığı konuya ilişkin genelge, valiliklere gönderildi. Genelgede, üniversiteyi kazandığı halde tek dersten başarısızlıkları nedeniyle mezun olamayanlara daha önce sınav hakkı tanındığı ve sınavın 7 Eylül'de gerçekleştirildiği anımsatıldı. Ancak özel yetenek sınavıyla öğrenci alan örgün yükseköğretim programını kazanan öğrencilerin sonuçlarının tek ders sınav tarihinden sonra açıklanması nedeniyle, bu durumdaki öğrencilerin sınav hakkından yararlanamadıkları kaydedildi.

Genelgeye göre, bu durumdaki öğrenciler ile Açıköğretim Fakültesi'ne yerleşmeye hak kazanan ve üniversitelere genel yerleştirme sonucunda veya kayıt yaptırmama nedeniyle boş kalan kontenjanlara yapılacak ek yerleştirme sonucuna göre kesin kayıt hakkıkazanacak olanlar, tek ders sınavına girebilecek.

Ancak bu durumdaki öğrencilerin kayıt yaptırmaya hak kazandıklarını, ilgili yükseköğretim kurumlarından alacakları belgeyleispatlamaları gerekiyor.  Sınav tarihlerini valilikler belirleyecek. Sınav tarihleri belirlenirken, özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarının kayıt tarihlerinin değişkenlik göstermesi ve henüz açıklanmayan "ek yerleştirme" takvimi de göz önünde bulundurulacak.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.