HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Yesil Artvin tehlikede

04.07.2001 00:00:00
Endüstri Bölgeleri Hakkında Kanun Tasarısı daha yasalaşmadan Artvin'de altın çıkarmak amacıyla çalışmalara başlandı. Ancak yetkililer Artvin'de modern usullerle maden çıkarmanın ilin doğal yapızsını tahrip edeceğini, ayrıca bölgenin ekolojik dengesini bozacağını vurguluyorlar.

Bölgenin en temiz suyu konumunda olan Halita Suyu'nun asit karakterli kirleticilerle tanışması tatlı su ekosisteminin sonu olacak. Maden alanı çevresine bırakılan sondaj atığı malzemenin üzerine ot bitmemesi ise maden çıkartmanın zararlarını göstermesi bakımından önemli bulunuyor.

Heyelan tehlikesi büyük

Uzmanlar, yapılacak büyük ölçekli kazı ve sondajlar sonucu çok hassas bir dengede bulunan toprağın yağış ve sızıntı suları ile doygun hale gelerek büyük heyelanların ortaya çıkmasına sebep olacağına işaret ediyorlar. Yeşil Artvin Derneği Başkanı Necati Altun, bu çerçevede, ekolojik dengeleri gözetmeyen bir yatırımın uzun vadede ekonomik olamayacağının artık tartışılmaz bir gerçek olduğunu, ekonomik karlılık sona erdiğinde yatırımların gelecek kuşaklara bırakılan bir çevresel yük olacağını belirtti. Başkan Necati Altun, ekonomiyi katkı sağlamak için madenlerimizin bir çırpıda hesapsız kitapsız bir şekilde elden çıkarılması yerine "milli ekonomiye önem verilmesi" gerçeğinin altını çizerek, Lozan'da elde ettiğimiz ekonomik ve sosyal bağımsızlığımızdan taviz verilmemesi gerektiğini söyledi. Başkan Altun, "Aksi takdirde Atatürk ve bu vatan uğrunda bağımsızlık için can veren milli kahramanlarımıza ihanet edilmiş olur."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.