HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 14 MAYIS 2021, CUMA

YÖK ile hükümet çatışmaya devam ediyor

01.10.2005 00:00:00
Hükümet ile YÖK arasındaki gerginlik bitmek bilmiyor. Atama sorunu yüzünden yeniden alevlenen tartışmalardan en büyük zararı ise üniversiteler ve öğretim elemanları görüyor.

Başbakanlık, yayınladığı genelgeyle, üniversitelerin atama yapabilmesi için "izin şartı" getirdi. Genelgenin yürürlüğü mahkeme kararıyla durduruldu. Fakat Başbakanlık, yeni bir genelgeyle atamalara yeniden sınırlama getirdi. Duruma tepki gösteren YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, hükümetin bu ısrarına bugünkü rektörler komitesi toplantısında cevap verecek. 2005 bütçesiyle yükseköğretim kurumlarına ayrılan 4 bin kadroya yapılacak atama, YÖK ve hükümeti bir kez daha karşı karşıya getirdi.

Danıştay yürütmeyi durdurdu29 Mart tarihli Başbakanlık genelgesiyle, üniversitelerin araştırma görevlisi, okutman ve uzman kadrolarına yapılacak atamalarda YÖK'ün izni dışında Başbakanlık ve Maliye Bakanlığı'ndan izin alınması şartı getirildi. YÖK'ün sözkonusu düzenlemenin üniversitelerin özerkliğine aykırı olduğu gerekçesiyle dava açması üzerine Danıştay, genelgenin yürürlüğünü durdurdu.

Başbakanlık'tan ikinci genelgeDanıştay kararının ardından YÖK, üniversitelere gönderdiği yazı ile atamaların yapılması için izin verdi. Fakat bu yazıdan yaklaşık 2 hafta sonra yeni bir Başbakanlık genelgesi ile atamalar durduruldu. 25 Eylül tarihli genelgeyle, zorunlu hallerde Başbakanlık izni ile yapılacaklar dışındaki tüm atamalar sene sonuna kadar durduruldu.

YÖK açıklama yapacakAtama yetkisi elinden alınan YÖK ise, tepkisini Rektörler ve Üniversitelerarası Kurul toplantısında gösterecek.Toplantıda konuşma yapacak YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'in, atama konusunun yanısıra, Başbakan Erdoğan'ın yükseköğretimde özel sektörün payını arttırma konusunda söylediği, "Olmaz diyorlar çünkü kafaları basmıyor" sözlerine de yanıt vermesi bekleniyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.