HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

1 milyon 500 bin aday yarışıyor

17.06.2001 00:00:00
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nce ÖSYM) gerçekleştirilecek sınavda, 1 milyon 473 bin 906 aday ter dökecek.

ÖSYM Başkanı Dr. Fethi Toker, sınav evrakının sınav yapılacak yerlere ulaştığını bildirdi. Toker, sınavla ilgili tüm güvenlik önlemlerinin alındığını belirterek, "Hiçbir sorun yok. Adaylar da sakin olmaya çalışsınlar" dedi.

1286 kişi görev yapacak

Sınav, Türkiye'de 81 il ve 63 ilçe merkezi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) başkenti Lefkoşa'da yapılacak.

Sınav, 5 bin 226 binada, 76 bin 405 salonda gerçekleştirilecek. Sınav merkezlerinde 216 bin 426 personel görev alacak.

Ankara'dan sınav merkezlerine ÖSYM temsilcisi, özürlü temsilcisi, koruma kuryesi, ödeme kuryesi ve nakil kuryesi olarak toplam 1268 öğretim üyesi ve görevli gidecek.

İşte merak ettikleriniz

Adaylar, kimlik belgelerinde kendilerine bildirilen salonun dışında bir salonda sınava giremeyecekler.

Adayların, kimlik kontrolleri ve salona yerleştirme işlemlerinin zamanında tamamlanabilmesi için, sınav günü en geç saat 09.00'da, sınava girecekleri salonun kapısında hazır bulunmaları gerekiyor. Soru kitapçıkları dağıtıldıktan sonra gelen adaylar sınava alınmayacak.

Unutmayın!

Adaylar, sınava gelirken, ÖSYM'nin kendilerine gönderdiği sınava giriş ve kimlik belgesinin yanı sıra fotoğraflı ve onaylı özel bir kimlik belgesi veya nüfus cüzdanı ile bir fotoğraflarını da yanlarında bulunduracaklar. Yanlarında söz konusu kimlikleri bulundurmayan adaylar sınava alınmayacak.

Adaylar, kimlik belgelerinin yanı sıra yanlarında 2 adet kurşun kalem ve bir silgi bulundurmayı da unutmayacaklar.

Sorular geçen yılkine benzeyecek

ÖSS, tüm Türkiye'de ve Lefkoşa'da saat 09.30'da başlayacak. Adaylara, sözel ve sayısal alanlardan test usulü sorular yöneltilecek.Sözel alandaki sorular Türkçe'yi kullanma ve sosyal bilimlerdeki temel kavram ve ilkelerle düşünme gücünü, sayısal alandaki sorular da matematiksel ilişkilerden yararlanma ve fen bilimlerindeki temel kavram ve ilkelerle düşünme gücünü ölçme nitelikli olacak.

ÖSYM Başkanı Dr. Fethi Toker, soruların geçen yılkine benzer olacağını bildirdi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.